1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır'da Bugün Yaşanılanlar
Mısırda Bugün Yaşanılanlar

Mısır'da Bugün Yaşanılanlar

El-Cezire öğleden sonraki yayınında Tahrir Meydanı'nda toplananların sayısının 2 milyonu bulduğunu belirtti. Mısır diktası sallanıyor.

31 Ocak 2011 Pazartesi 16:39A+A-

 

 


1 Şubat 2011

El Arabiya: Mübarek Konuşma Yapacak

21:00 - El Arabiya televizyonu, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in bugün bir konuşma yapacağını duyurdu.

El Arabiya, yüz binlerce kişinin istifa etmesi için gösteri yapmasının ardından Mübarek'in bir konuşma yapacağını ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman'ın parti temsilcileriyle görüşmelere başladığını belirtti.

 

2 MİLYON KİŞİ TAHRİR MEYDANI ve ÇEVRESİNDE TOPLANDI

 

15:30 - El-Cezire televizyonu, Tahrir Meydanı'nda toplananların sayısının 2 milyonu bulduğunu belirtti.

 

14.00 -  Göstericiler "Defol Mübarek, Halk Seni İstemiyor!" diye sloganlar atıyorlar. Mübarek'in kuklalarını asan protestocular "Kafan düşecek" yazılı afişler taşıyorlar.

Çok sayıda gösterici geceyi protestoların merkez üssü Tahrir Meydanı'nda geçirdi. Helikopterler başkent üzerinde düzenli uçarken, silahlı kuvvetler de kent merkezine girişleri kontrol ediyor.

13:20 - İhvan-ı Müslimin eski Genel Mürşidi Muhammed Mehdi Akif: "Bizim bu halka hizmet etmek, bu halkı korumak dışında başka bir talebimiz yok. İhvan-ı Müslimin'in talepleri, halkın talepleriyle örtüşmektedir. Hepimiz, Cumhurbaşkanı ve rejiminin devrilmesinde ittifak halindeyiz."

 

1 MİLYONU AŞTI

 

13:00 - Mübarek diktasına karşı Mısır'da eylemler 8. gününde. Dün yapılan çağrıya uyan Mısır halkı, tüm şehirlerde kapsamlı bir eylem hazırlığını sürdürüyor. 1 milyon kişinin katılması öngörülen Kahire gösterilerine 1 milyondan çok daha fazla kişinin katıldığı haberleri geliyor. Kalabalığı ekranlardan da görmek mümkün. Halkın katılımının sürdüğü ifade ediliyor. Gösterilere İhvan-ı Müslimin güçlü bir destek veriyor.

12:55 - İsrail televizyonu Kanal 10: Sudan üzerinden Mısır'a sızan Hizbullah ve Hamas'a bağlı güçler, hapishanelerdeki esirleri ve İhvan-ı Müslimin liderlerini kurtardı.

12:15 Süveys kenti bugün bir kez daha ayağa kalkıyor. Süveys'teki halk direnişinin önderi kabul edilen Şeyh Hafız Selame, gösterinin yapılacağı meydana doğru ilerliyor.

12:05 Kahire'ye araç girişinin engellenmesi üzerine Tahrir meydanına gitmek isteyen binlerce Mısırlının kalan yolu yürüyerek devam edeceği öğrenildi.

12:00 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hüsnü Mübarek'e çağrıda bulunarak, halkın sesine kulak vermesini istedi.

1 MİLYON KİŞİ SOKAKLARDA

 

10:00 - Mısır'da diktatör Hüsnü Mübarek'in koltuğunu bırakması için 1 milyon kişi bugün Kahire'de toplanacak. Cuma günü yaşanan ve dün televizyonlarda yayınlanan cemaat halinde namaz kılan protestoculara panzerden sıkılan tazyikli su gerilimi daha da artırdı.

 

31 Ocak 2011

Ordu, Direnişçilere karşı güç kullanmayacak

20:30 - Mısır Silahlı Kuvvetleri, göstericilere karşı güç kullanmayacağını açıkladı.

Devlet televizyonundaki haberde, ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de 'bir milyon adam yürüyüşü' arifesinde ordunun göstericilere karşı güç kullanmayacağı yönünde güvence verdiği belirtildi.

Haberde, ordunun Mısır halkının taleplerini ''meşru'' gördüğü de ifade edildi.

Müslüman Kardeşler, Yeni Hükümeti Reddetti

19:42 Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in rejimine karşı eşi benzeri görülmemiş gösterilerin yedinci gününde yazılı açıklamada bulunan Müslüman Kardeşler, yeni hükümeti reddettiğini bildirdi.

Mısır'daki en önemli muhalif grup olan Müslüman Kardeşler, yeni hükümetin açıklanmasından birkaç saat sonraki bu açıklamasında ayrıca Mübarek rejimi düşene kadar gösterilere devam çağrısında bulundu.

Mübarek'e Cumaya Kadar Süre

17:30 Mısır'da gösterileri gerçekleştiren Kifaye Hareketi, 6 Nisan Hareketi, Vafd Partisi, Gad Partisi ve Müslüman Kardeşler üyeleri, Hüsnü Mübarek'e cuma gününe kadar yönetimden ayrılması için süre tanıdı.

Kifaye Hareketi, 6 Nisan Hareketi, Vafd Partisi, Gad Partisi ve Müslüman Kardeşler'in bazı üyeleri, cuma gününe kadar iktidardan gitmesi için süre tanıyarak Mübarek'e ültimatom verdi.

Sokağa çıkma yasağını delerek başkent Kahire'nin Tahrir meydanında toplanan binlerce göstericinin diğer günlerin aksine bugün ABD'nin aleyhine de slogan attığı gözlemlendi. Göstericilerin, "Hüsnü Amerika'ya git", "Amerika, seviyorsan Hüsnü'yü kabul et" şeklinde slogan attıkları dikkati çekti.

TAHRİR MEYDANI'NDA 500 BİN KİŞİ TOPLANDI

Mübarek, kendisini korumak için hükümetin kellesini almıştı. Bugün yeni hükümet ilan edildi. Ancak Tahrir Meydanı'nda toplananların sayısı 500 bini buldu.

16:30 - Hükümet değişikliğini yetersiz ve göz boyama olarak gören Mısır halkı, isyanını sürdürüyor. Son olarak el-Cezire, Tahrir Meydanı'nda toplananların sayısının 500 bini bulduğunu duyurdu.

YENİ HÜKÜMET KURULDU

15:00 - Mısır'da devrimin ayak sesleri artıyor. Yeni hükümetin yemin töreni Mısır devlet televizyonu tarafından canlı olarak yayınandı. Mübarek karşısında yemin eden kabinede savunma ve dışişleri gibi önemli bakanların yerlerini koruduğu görüldü. Maliye ve içişleri bakanları ise değiştirildi.

HAKSÖZ-HABER

HABERE YORUM KAT

5 Yorum