1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır, İsrail ve Abbas'tan Hamas'a Baskı
Mısır, İsrail ve Abbastan Hamasa Baskı

Mısır, İsrail ve Abbas'tan Hamas'a Baskı

Mısır, Gazze'nin nefes borusu olan 5 tüneli daha imha etti. İsrail, Filistin milletvekili er-Recub'u kaçırdı. Abbas ise Hamas'ın esir tuttuğu Şalit'in derhal serbest bırakılmasını istedi.

01 Aralık 2010 Çarşamba 17:18A+A-

Mısır Güçleri Rafah Sınırında 5 Tüneli Daha İmha Etti

Gazze'yi yerin üstünden kuşatan işgal rejimiyle onun yerel ve küresel taraftarları, yerin altında da kuşatmaktan geri durmuyor. Gazze kuşatmasının Arap ayaklarından biri olan Mısır, son günlerde bölgede yaptığı aramalar neticesinde tespit ettiği Sarsuriye ve El-Berahime bölgelerinde bulunan 5 tüneli daha imha ettiğini duyurdu.

Mısırlı bir güvenlik yetkilisi yaptığı açıklamada, bulunan tünellerden üçünün meskûn yerlerde bulunduklarından taş ve kumla doldurulduğunu, diğer ikisinin ise yerleşim yerlerinden uzakta olduklarından patlayıcıyla imha edildiğini ifade etti.

Beş yıldır işgal rejimiyle bu rejimin bölgesel müttefikleri tarafından uygulanan kuşatma nedeniyle Gazze halkı temel gıda, ilaç ve yakıt ihtiyacını karşılamak için yerin altından tüneller kazmak zorunda kaldı.

Gazze'nin nefes borusu durumunda olan bu tüneller bazen işgal güçleri tarafından bombalanırken, bazen de Mısır güçleri tarafından imha ediliyor. Şimdiye kadar onlarca kişinin hayatını kaybettiği veya yaralandığı tüneller her türlü tehlikeye rağmen Gazze'yi beslemeye devam ediyor.

İşgal Rejimi Nayif Er-Recub'u El-Halil'deki Evinden Kaçırdı

Siyonist işgal güçlerinin bugün (01 Aralık Çarşamba) Batı Yaka'nın El-Halil şehrine yaptığı baskında, milletvekili Nayif Er-Recub'u yeniden kaçırdığı belirtildi.

Er-Recub'un ailesi yaptığı açıklamada, dün gece sabaha doğru işgal güçlerinin El-Halil'deki Kerise mahallesini kuşattıktan sonra evlerini basıp kimlik kontrolünün ardından milletvekili Er-Recub'u kaçırdığını belirtti.

Şeyh Er-Recub son günlerde Abbas milisleriyle Selam Feyyad başkanlığındaki gayrımeşru hükümetin Evkaf Bakanı Mahmud El-Hebbaş'ın saldırılarına uğramış ve Dura kasabasının camilerinde hutbe vermemesi için yoğun bir şekilde baskı uygulanmıştı. Er-Recub ise olup bitenlere sabır ve direnişle karşılık veriyordu.

Diğer taraftan Özgürler Merkezi Müdürü Fuad El-Hafaş yaptığı açıklamada, işgal rejiminin Filistin meclisine karşı yeniden savaş başlattığına dikkat çekerek, bu savaşta 29 Haziran 2006 yılında olduğu gibi vekilleri toplu olarak değil de teker teker kaçırdığını ve son bir buçuk ay içinde üç vekili tutukladığını ifade etti.

El-Hafaş devamla, 29 Haziran 2006 yılında kaçırılan El-Hafaş'ın 20 Haziran 2010 tarihinde serbest bırakıldığına, özgürlüğe kavuşmasının üzerinden daha beş ay geçmeden ikinci kez kaçırıldığına dikkat çekti.

İnsan hakları örgütlerinden ve uluslararası parlamentolardan işgal rejiminin Filistinli vekillere karşı sürdürdüğü savaşa dur demelerini ve tutuklu vekillerin serbest bırakılması için de aktif ve etkin bir çaba göstermelerini istedi.

Siyonistlerin Ağzıyla Konuşan Abbas: "Şalit Karşılıksız Serbest Bırakılmalıdır"

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas, Filistin direniş gruplarının elinde bulunan Siyonist esir asker Gilat Şalit'in karşılıksız ve en kısa zamanda serbest bırakılmasını isteyerek, Şalit'in serbest bırakılmasını işgal zindanlarında bulunan binlerce Filistinli esirin sorunuyla ilişkilendirmemek gerektiğini söyledi.

Batı Yaka'yı ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff ile birlikte Ramallah şehrinde basın toplantısı düzenleyen Mahmut Abbas, Alman yetkiliyle Şalit konusunu da konuştuklarını belirterek "Şalit esir alır alınmaz, esir alanlardan onu serbest bırakmalarını istedik. Buna mukabil Filistinli esirlerin de ailelerine dönmelerini istiyoruz. Ancak birini diğeriyle ilişkilendirmemek gerekir. Bu adam (Şalit) en kısa zamanda ailesine dönmek istiyor."

Filistin direniş gruplarının elinde bulunan Siyonist esir asker Şalit'in serbest bırakılması için Almanya'nın ortaya koyduğu çabaları takdir ettiklerini söyleyen Abbas "Şalit'i kurtarmak için Alman arabulucunun gösterdiği yoğun çaba bizim tarafımızdan takdirle karşılanıyor" dedi.

Abbas daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: "Esir alındığı günden beri Şalit'in serbest bırakılmasını istedik. Fakat üzülerek belirteyim Hamas hareketiyle bir ilişkimiz yok ki ondan bunu talep edelim. Onun üzerinde bizim bir etkimiz de söz konusu değil. Onun için kendisinden Şalit'i serbest bırakmasını istiyoruz."

(Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi – FİEM)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum