1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Mısır, Gazze'de İnsani Krizin Büyümesine Neden Oluyor
Mısır, Gazze'de İnsani Krizin Büyümesine Neden Oluyor

Mısır, Gazze'de İnsani Krizin Büyümesine Neden Oluyor

Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'nı kapalı tutmasının, Gazze'de insani krizine neden olduğu bildirildi.

20 Kasım 2014 Perşembe 14:54A+A-

Gazze'deki Filistin Hükümeti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm düzenlediği basın toplantısında, Mısır tarafından yaklaşık 1 aydır kapalı tutulan Refah Sınır Kapısı'nın, sağlık alanı başta olmak üzere bölgede bir çok sıkıntıya neden olduğunu belirterek, "30 bin kişinin acilen bölgeden çıkması gerekiyor, Gazze'ye girmek isteyen 6 bin kişi ise hala bekletiliyor" dedi.


Bezm, Mısırlı yetkililere Refah Sınır Kapısı'nı açmaları çağrısında bulunarak, "Sınır kapısının 4 haftadır kapalı tutulması insanlık felaketine dönüştü. Aralarında ağır hastalar, oturma izni bulunanlar, öğrenciler ve yabancı pasaport sahibi bazı kişilerin de bulunduğu 30 bin kişinin bir an önce sınır kapısından geçirilmesi gerekiyor" diye konuştu.


Mısır Gazze sınırının güvenli olduğunu belirten Bezm, sınır kapısının kapalı tutulması için hiç bir gerekçenin olmadığını savunarak şunları kaydetti :
"Refah kapısı, Mısır'a güvenlik açısından bir yük oluşturmuyor. Sınırda Gazze ve Mısır güvenliğinin korunması için her türlü tedbir alınıyor. Mısır içinde yaşanan olaylar ülkenin kendi içişleridir. Gazze ile bir ilgisi yoktur. Mısır'ın milli güvenliğinin korunması da bizim önceliklerimiz arasındadır."

HABERE YORUM KAT