1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Mısır Cuntası 22 İdam Kararı Daha Verdi
Mısır Cuntası 22 İdam Kararı Daha Verdi

Mısır Cuntası 22 İdam Kararı Daha Verdi

Mısır’da Giza Ceza mahkemesi, Kahire’nin güneyindeki Kardase bölgesinde polis merkezine saldırarak bir polisi öldürdükleri suçlamasıyla yargılanan 22 darbe karşıtı hakkında idam kararı verdi.

18 Mart 2015 Çarşamba 22:54A+A-

Mısır’da Giza Ceza mahkemesi, Kahire’nin güneyindeki Kardase bölgesinde polis merkezine saldırarak bir polisi öldürdükleri suçlamasıyla yargılanan 22 darbe karşıtı hakkında idam kararı verdi.

Mahkeme heyeti, 14'ü tutuklu olarak yargılanan sanıkların dosyasını görüşünü almak için Mısır Müftüsü’ne gönderdi. Müftünün görüşleri bağlayıcı değil. İdam kararı konusunda nihai yetki mahkeme heyetinin.

Mahkeme, sanıklar hakkındaki karar duruşmasının 20 Nisan’da yapılmasını kararlaştırdı.

Davada, sanıklara polis memuru öldürme yanında, ruhsatsız silah taşıma suçlaması da yöneltiliyor.

İlk idam

Mısır'da 2013'teki darbe sonrası olaylarda gözaltına alınan bir Müslüman Kardeşler destekçisi 7 Mart’ta idam edilmişti. 

Resmi olarak darbe yönetimi tarafından 'terör örgütü' ilan edilen Müslüman Kardeşler'in bir üyesi olmayan Mahmud Hasan Ramazan'a verilen idam cezasının uygulanmasıyla ilk kez bir darbe karşıtı idam edilmiş oldu.

Binlerce İhvan destekçisi hapiste

3 Temmuz 2013'te Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbeyle, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı. Mursi hakkında açılan farklı davalarda yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın yöneticileri darbenin ardından idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Ülkede darbenin ardından başlayan büyük çapta insan hakları ihlalleri nedeniyle mağdur olan kesimler arasında gazeteciler de var.

Haksız suçlamalarla ve hiçbir somut delil olmadan aylarca yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed 7 ila 10 yıl hapis cezasına mahkûm edildiler.

Hakkında Mısır mahkemesi tarafından sınır dışı kararı verilen Greste serbest kaldı, diğer gazeteciler ise haklarında tutuksuz yargılama kararı verilerek serbest bırakıldı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT