1. HABERLER

  2. HABER

  3. Meslek Liselilere Ek Puan Müjdesi
Meslek Liselilere Ek Puan Müjdesi

Meslek Liselilere Ek Puan Müjdesi

YÖK'ün son düzenlemesi, üniversiteye gitmek isteyen meslek liselilerin önünü açtı.

14 Mart 2012 Çarşamba 10:35A+A-

 

28 Şubat askeri müdahalesiyle üniversiteye girişleri zorlaştırılan meslek liselerine iade-i itibar yapıldı. Artık meslek liseliler, üniversite tercihlerinde kendi okuduğu alanla ile ilgili bölümleri tercih ederse aldığı puanın üzerine ek 20 puan verilecek.

28 Şubat sürecinde en ağır darbeyi meslek liseleri ile imam hatipler aldı. Eğitim 8 yıllık kesintisiz hale getirilirken meslek okulları ve imam hatiplerin ortaokul bölümleri kapatıldı. Bu okulların lise kısmına ise üniversiteye giriş sınavlarında düşük “katsayı” uygulanarak meslek lisesi mezunlarının üniversitelere girişi zorlaştırıldı.

MAĞDURLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Yıllardır tartışılan uygulamaya Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) 2009 yılında son vermişti. 28 Şubat sürecinin en sert kararlarından olan “katsayı” uygulamasının kaldırılmasının ardından yeni bir katsayı uygulaması daha getirildi. Önceden mesleki ve teknik liseler ile imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin üniversitelere giriş sınavlarında puanları düşürülüyordu.

Bugün gazetesinin haberine göre, yeni başlatılan uygulama ile bu liselerde okuyan öğrencilerin eğitim aldığı alanıyla ilgili üniversitede o bölümü tercih etmeleri durumunda ek puan verilecek. Meslek liseleri ile imam hatip liselerinde okuyan öğrencilerin kendi alanlarına ilişkin tercih yapmaları durumunda eklenen artı puanın katsayısı, 0.04 ile çarpılacak. Buna göre meslek lisesi kökenli adaylar kendi alanlarında tercih yaparsa yeni düzenlemeye göre puanlarının üzerine 20 ek puan alacaklar. Ancak bu uygulama üniversiteye giriş sınavına ilişkin kılavuz yayınlandığı için önümüzdeki yıldan itibaren hayata geçirilecek.

HER YERE GİREBİLECEKLER

Meslek lisesinden mezun olan öğrenciler, bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olanmesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilecek. Öte yandan meslek veya imam hatip liselerinde okuyan öğrenciler katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla birlikte alan dışı bölümü de tercih edecek. Örneğin meslek lisesinde bilgisayar bölümü okuyan öğrencinin puanının tutması halinde hukuk veya tıp bölümlerini seçebilecek. Ancak öğrenci bu bölümleri tercih ederken puanlarının üzerine ek puan verilmeyecek.

OKUL BAŞARI PUANI DEĞiŞTi

Okul Başarı Puanları (OBP) Meclis’e sunulan teklifle yeniden düzenlendi. Ortaöğretim bitirme başarı notlarının en küçüğü olan 100 puan, 250 puana yükseltildi. 100-500 arası olan OBP aralığı, 250-500 aralığına çekildi. Buna göre adayların sınav puanına eklenen en düşük okul başarı puanı 12’den 30’a yükseltilmiş oldu. En yüksek puan ise 60 olarak kaldı. Böylece öğrencilerin üniversiteye girişte okul yerine kişisel başarıları ön plana çıkacak.

 

HABERE YORUM KAT