1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. “Mescid-i Aksa Büyük Tehdit Altında”
“Mescid-i Aksa Büyük Tehdit Altında”

“Mescid-i Aksa Büyük Tehdit Altında”

İşgalci İsrail’in zindanlarında tutulan Şeyh Raid Salah’ın yardımcısı Dr. Nasır Halid, Salah’ın son durumu hakkında açıklamalarda bulundu ve Mescid-i Aksa’nın tehlike altında olduğunu söyledi.

28 Kasım 2017 Salı 10:38A+A-

Filistin İslami Hareketi’nin önemli isimlerinden, Kudüs muhafızı Raid Salah’ın yardımcısı Dr. Nasır Halid, 4 aydır işgalci İsrail’in hapishanelerinde tutuklu bulunan Raid Salah’ın son durumu ile ilgili bilgiler verdi.

Haber 7’den Osman Ateşli’nin haberine göre, Ümmü Fehim Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Halid, Salah’ın tek kişilik hücrede tutulduğunu ve zaman zaman işkenceye maruz kaldığını aktardı.

3 Filistinli gencin Mescid-i Aksa’da, işgalci İsrail askerleri tarafından katledildiği 14 Temmuz olaylarından sonra, Raid Salah’ın gençleri isyana teşvik ettiği iddiasıyla tutuklandığını hatırlatan Nasır Halid, “Tek kişilik hücrede tutuluyor. Hapishanede kimseyle görüşmesine izin verilmiyor. Sadece eşi ve çocukları ile 2 haftada bir cam arkasından görüşebiliyor. Sadece günde 1 saat hücreden çıkarılıyor. Çok küçük bir alanda dolaşabiliyor. Mahkemeye elleri ayakları zincirli şekilde çıkarılıyor. İşkenceye maruz bırakılıyor.” bilgisini paylaştı.

“Suçlanma Gerekçesi Ayet Okuması”

Raid Salah’ın, cuma hutbesinde okuduğu bir ayet gerekçe gösterilerek işgalci İsrail tarafından “devlete karşı gelmek” bahanesiyle tutuklandığını hatırlatan Halid, “14 Temmuz olaylarında Mescid-i Aksa’da üç Filistinli genç şehit edilmişti. Raid Salah cuma hutbesinde Bakara Suresi’ndeki 154. ayeti okudu. ‘Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilakis onlar diridirler.’ ayeti. Bu hutbeden sonra gençleri isyana teşvik ediyor iddiasıyla tutuklandı. Ve o günden beri de tutuklu.” dedi.

Raid Salah’ın bir sonraki mahkemesinin şubat ayında olduğunu da hatırlatan Nasır Halid, işgalci İsrail’in Salah’a hapis cezası verebilmek için her yönteme başvuracağını da dikkat çekti.

“İsrail Zindanlarında 12 Binden Fazla Filistinli Var”

İşgalci İsrail’in yıldırma politikası çerçevesinde uyduruk gerekçelerle Filistinlileri gözaltına alıp tutukladığını kaydeden Nasır Halid, işgalci İsrail’in zindanlarında aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 12 bin civarında Filistinlinin bulunduğunu belirtti. Halid, bunların 100’den fazlasının kadın, 60’tan fazlasının da çocuk olduğunu ifade etti.

Kısa bir süre önce yaşanan bir olayı da hatırlatan Halid, “Küçücük çocukları bile hapse atıyorlar. Daha 3 ay önce 13 yaşında Muhammed isimli bir çocuk 17 yıl hapse mahkûm edildi. Peki niye? Üzerinde bıçak bulunduğu için. Herhangi bir saldırı, herhangi bir olay yok. Sadece üzerinde bıçak bulunduğu için.” dedi.

“Her Şeye İhtiyacımız Var”

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın bütün Müslümanların ortak değeri olduğunu vurgulayan Nasır Halid, İslam ülkelerinin yeterli duyarlılığı göstermemesinin, işgalci İsrail’i daha da cesaretlendirdiğini söyledi.

Filistin davası konusunda en duyarlı milletin Türkiye milleti olduğunu vurgulayan Halid, “Biz Türkiye halkı ile Filistin halkını tek millet olarak görüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Allah’ın bir lütfu olarak bu topraklarda yaşadıklarını ve Aksa’yı korumakla yükümlü olduklarını belirten Nasır Halid, tüm Müslümanları Mescid-i Aksa’yı koruma noktasında bilinçli ve duyarlı olmaya davet etti.

Türkiye’deki hükümet ve sivil toplum örgütlerinin Filistin halkına yönelik desteklerine de değinen Nasır Halid, bu yardımların çok büyük önem taşıdığını, aynı duyarlılığı diğer Müslüman ülkelerden de beklediklerini dile getirdi.

Halid, öncelikli ihtiyaçlarının ne olduğu yönündeki soruya da, “Bizim her şeye ihtiyacımız var. Ama her şeyden önce özgür ve bağımsız bir devlete ihtiyacımız var.” dedi.

“Mescid-i Aksa Tehdit Altında”

Mescid-i Aksa’nın hemen yanındaki kazı çalışmaları ile ilgili de bilgiler veren Halid, hâlihazırda kazı çalışmalarının sürdüğünü, sürekli Aksa’nın altının oyulduğuna dikkat çekti.

Aksa’nın altında sayısını bilemedikleri kadar çok tünel kazıldığını dile getiren Halid, bu tünellerin Yahudiler tarafından sinagoglara dönüştürülerek ibadethane yapıldığını belirtti.

İşgalci İsrail’in Aksa’yı tehdit eden çalışmalarının detayıyla ilgili çok fazla malumatları olmadığını belirten Halid, “Tek bildiğimiz Mescid-i Aksa tehdit altındadır.” dedi.

Mescid-i Aksa’ya yönelik işgalci İsrail tarafından yapılan baskınları da hatırlatan Halid, “Burada en büyük iş İslam dünyasına, Arap ülkelerine düşüyor. Onlar bu davaya sahip çıkmadıkça bu baskınlar artarak devam edecek. Aksa’yı kuşatma çalışmaları yoğunlaşacak.” uyarısıyla sözlerini tamamladı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT