1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. “Meşal'in Sınır Dışı Edildiği Haberi Asılsız”
“Meşal'in Sınır Dışı Edildiği Haberi Asılsız”

“Meşal'in Sınır Dışı Edildiği Haberi Asılsız”

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet Rışk, "Halid Meşal'in Doha'yı terketmesine ilişkin haberler asılsızdır" dedi.

06 Ocak 2015 Salı 16:52A+A-

Hamas Siyasi Büro Üyesi İzzet Rışk, Katar'ın Hamas lideri Halid Meşal'i sınırdışı ettiğine ilişkin iddiaları yalanladı. 

Rışk, Halid Meşal'in Doha'dan ayrılmasının istendiği haberleri hakkında AA'ya, "Halid Meşal'in Doha'ya terk edeceğine ilişkin haberler asılsızdır" dedi. 

Aynı şekilde Gazze'den Hamas'a yakın isminin açıklanmasını istemeyen ikinci bir kaynak "Halid Meşal'in Doha'dan kovulduğu ve merkezini Türkiye'ye taşıyacağına" ilişkin haberlerin asılsız olduğunu, hareketin lideri ve merkezinin halen Doha'da olduğunu söyledi. Söz konusu kaynak, "Katar, Halid Meşal'den ülke dışına taşınmasını istemedi. Bu konuda müzakerelerin tamamlanmadığı da sadece iddiadır" şeklinde konuştu.

Bugün çıkan haberlerde, Katar'ın Meşal'den Doha'yı terk etmesini ve genel merkezini başka bir ülkeye taşımasını istediği ve Hamas'ın Türkiye'ye taşınmaya hazırlandığı ileri sürülmüştü. 

Hamas'ın önde gelen isimlerden Mahmud Zahar da daha önce yaptığı açıklamada, Katar'ın Hamas'a desteğini durdurduğu ve Hamas'a Katar baskısı olduğu şeklindeki iddiaları yalanlamıştı. 

İsrail iddialardan memnun

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson iddialarla ilgili "Katar'ın, Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'i sınır dışı etme kararını memnuniyetle karşılıyoruz" açıklamasında bulundu.

Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal, Suriye'de çıkan çatışmalar dolayısıyla 2012 yılından bu yana Katar'ın başkenti Doha'da yaşıyor. 

(AA)

HABERE YORUM KAT