1. HABERLER

  2. HABER

  3. Merkel'den Syriza'ya Ret
Merkel'den Syriza'ya Ret

Merkel'den Syriza'ya Ret

Yunanistan'da yeni hükümetin, borç kesintisi talebi reddedildiği için Avrupa Merkez Bankası, AB ve IMF ile işbirliğini durdurması sonrasında Almanya Başbakanı Merkel, bir kez daha Atina'nın bu talebini reddettiğini açıkladı.

31 Ocak 2015 Cumartesi 14:22A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Yunanistan'ın borç kesintisi talebini bir kez daha reddetti.

Hamburger Abendblatt gazetesine konuşan Merkel, “Avrupa, Yunanistan ile reform çabalarına devam ettikleri takdirde, dayanışma içinde olacaktır" diyerek tasarruf tedbirlerinin devam etmesini istedi.

Troyka ile görüşmeme kararı

Syriza'nın hükümeti kurmasının ardından Yunanistan'ın yeni Maliye Bakanı olan Yanis Varoufakis, dün düzenlediği basın toplantısında borçların geri ödeme koşullarını Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu ile müzakere etmeyeceklerini açıklamıştı.

Varoufakis, bunun yerine Euro Bölgesi liderleriyle görüşeceklerini söylemişti.

Maliye Bakanı, bu açıklamasının ardından ilk ziyaretini ise Fransa'ya yapıyor.

Varoufakis, yarın Paris'te Fransız mevkidaşı Michel Sapin ile görüşecek.

"Syriza artık hükümet olduğunu anlamalı"

Syriza'ya bir uyarı da Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'dan geldi.

Yunan Kathimerini gazetesine konuşan Schulz, "Syriza artık seçim kampanyası için çalışan bir parti değil, Yunanistan hükümeti olduğunu anlamalı" dedi.

Schulz “Seçimler bitti, SYRIZA'yı dikkat çekici seçim zaferinden ötürü kutluyorum ama şimdi söylemler yerini her iki tarafın da kabul edeceği realist çözümlere bırakmalıdır.” diye konuştu.

Reuters, DW, Kathimerini, Al Jazeera

HABERE YORUM KAT