1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEB'in Okullarında Agos'a Erişilemiyor!
MEBin Okullarında Agosa Erişilemiyor!

MEB'in Okullarında Agos'a Erişilemiyor!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarında Agos Gazetesi'nin internet sitesine erişim yasağı kondu.

22 Ocak 2012 Pazar 20:55A+A-

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesindeki okullarda  Agos Gazetesi’nin internet sitesine erişemiyor. Siteye girilmek istendiğinde "Siteye erişim sakıncalı içeriğinden dolayı, MEB’in isteğiyle, Türk Telekom tarafından engellenmiştir" yazısı ile karşılaşılıyor.

Radikal Gazetesi'nden Umay Aktaş Salman’ın haberine göre, diğer gazete ve haber sitelerine ve hatta Siyonist eksenli Şalom gazetesine bile ulaşmak mümkün iken yasal mevzuatlara uygun kişisel sitelere,”blogspot” uzantılı ve görüntü içerikli sitelere girilemiyor. Okulda internet sitesine giriş yaparken yasaklı olduğunu fark eden eski KESK Başkanı Sami Evren, "Yasal mevzuata uygun çıkan bir gazete. Hangi kriterlere göre yasaklanmış?" dedi.

 Eğitim-Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak da "MEB’in internet bağlantısı son derece sınırlı. Birçok siteye girilmiyor" diye konuştu.

MEB: KASIT YOK

MEB Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada ise filtrelemenin bakanlık tarafından değil Türk Telekom’un uluslararası standartlara göre belirlediği başlıklar üzerinden yapıldığı anlatılarak şu bilgiler verildi: "Mesela okullardaki internet ağına çok fazla yük olmasın diye kişisel siteleri filtreleyin diyoruz. Tescilli olduğu uzantıya bakarak filtreliyorlar. Birkaç sınıflandırma var. Oradan bakıp sınıflandırmalara göre ’filtre uygulanması iyi olur’ diyoruz. Türk Telekom otomatik olarak filtreliyor. Agos’a yönelik kasıt yok."

KOPTAŞ: KABUL EDİLEMEZ

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada da önce Agos’un internet sitesine erişim engelinin sitenin kişi adına kayıtlı olmasından kaynaklandığı, MEB tarafından kişisel sitelerin tümüne erişim engeli istendiği belirtildi. Ancak www.agos.com.tr sitesi, AGOS Yayıncılık Basım Hizmetleri SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ’ye ait. Sitenin domaini de e-kolay.net. Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş, engelin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, "Bütün gazetelere erişilmesi ancak Agos’a erişilmemesi okullarda böyle basit bir konuda ayrımcılık olduğunu gösteriyor" diye tepki gösterdi.

Türk Telekom ise filtrelemenin şöyle çalıştığını açıkladı: "Filtreleme yazılımı üreticisi tarafından sistemde ön tanımlı kategoriler yer alıyor. Hangi web sitesinin hangi kategoride değerlendirileceği üreticinin kendi algoritmasına göre otomatik belirleniyor. MEB’e sunulan filtreleme kategorilerinden hangilerine filtre uygulanacağı bakanlıkça belirlenir. Web sitelerinin tanımlanması için çok sayıda otomatik geri bildirim yöntemi kullanılmaktadır. Bu tanımlamalar kategorizasyon ana veri tabanında saklanır."

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum