1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Mazlumder: Piknik etkinliğinin engellenmesi kabul edilemez
Mazlumder: Piknik etkinliğinin engellenmesi kabul edilemez

Mazlumder: Piknik etkinliğinin engellenmesi kabul edilemez

Ecir Kapısı Derneği ve Tevhid Dergisi'nin 10 Temmuz cumartesi günü düzenlediği piknik etkinliğinin engellenmesi üzerine bir açıklama yapan Mazlumder, bu hukuksuzluğun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

13 Temmuz 2021 Salı 15:08A+A-

Ecir Kapısı Derneği ve Tevhid Dergisi’nin piknik etkinliği kaymakamlık iznine rağmen Jandarma’nın müdahalesiyle akıl almaz gerekçelerle engellenmişti.

Mazlumder konu üzerine bir basın açıklaması yaparak bu hukuksuzluğa tepki gösterdi.

Malzumder tarafından yapılan açıklama şöyle:

HER VATANDAŞIN DOĞAL HAKKI OLAN PİKNİK ETKİNLİĞİNİN ENGELLENMESİ KABUL EDİLEMEZ

Ecir Kapısı Derneği'nin Tevhid Dergisi ile birlikte 10 Temmuz Cumartesi günü düzenlemek istedikleri piknik etkinliği, Çatalca Kaymakamlığı'nın önceden verdiği izne rağmen jandarma müdahalesi ile engellenmiştir. Bunun üzerine pikniğin Beykoz'da bir özel mülkte düzenlenmesine karar verilmiş, fakat Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün Beykoz Kaymakamlığı'na müracaatı üzerine, kaymakamlık oluru ile etkinlik yasaklanmıştır.

Piknik, her vatandaşın hakkı olup sivil toplum kuruluşlarının kullandığı barışçıl bir buluşma etkinliğidir. Bildirim yapılması dahi gerekmeyen böyle bir etkinliğin toplantı ve gösteri yürüyüşü kapsamında değerlendirilmesi, bu yetmiyormuş gibi "pandemi kuralları" bahane edilerek ve "kamu düzeni adına tehdit oluşturduğu", "terör örgütüne müzahir şahısların katılabileceği", "toplumda infial uyandıracak", "milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak", "toplumsal iç barışı tehdit edebilecek" gibi hukuki değeri olmayan ifade ve gerekçelerin ileri sürüldüğü kaymakamlık oluruyla engellenmesi kabul edilemez bir hak ihlalidir.

MAZLUMDER olarak:

-              Asıl bu yasakçı yaklaşımın toplumsal barışı tehdit ettiğini, en doğal haklarını kullanamayan toplum kesimlerinin ötekileştirilmesi anlamına gelen bu davranışın onarılması mümkün olmayacak toplumsal ayrışmalara zemin hazırladığını hatırlatır

-              Bu ayrımcı dilden, keyfilikten ve hukuksuzluktan derhal vazgeçilmesini, süreçte dahli bulunanların etkin bir şekilde soruşturulmasını ve cezalandırılmasını talep ederiz.

 

 

HABERE YORUM KAT