1. HABERLER

  2. HABER

  3. HAK İHLALLERİ

  4. Mazlum-Der'den Bakan Soylu'nun 'Başörtü' Çıkışına Kınama
Mazlum-Der'den Bakan Soylu'nun 'Başörtü' Çıkışına Kınama

Mazlum-Der'den Bakan Soylu'nun 'Başörtü' Çıkışına Kınama

​​​​​​​Mazlum-Der Genel Merkezi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'başörtü' çıkışını yaptığı yazılı açıklamayla kınadı.

27 Ocak 2019 Pazar 20:13A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, "Biz bir tedbir alıyoruz. Nezarethaneye bir kadın veya bir erkek girdiği zaman biz hiçbir şey tutmuyoruz." diyerek kadınların başörtülerinin çıkarıldığını itiraf ettiği söz konusu sözlere tepki gösteren Mazlum Der Genel Merkezi, başörtüsünün güvenlik gerekçesi ileri sürülerek cebren çıkartılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "Soylu'nun basına yansıyan, 'Biz bir tedbir alıyoruz. Nezarethaneye bir kadın veya bir erkek girdiği zaman biz hiçbir şey tutmuyoruz. Kadın meselesi biraz daha hassas bir mesele. Kadınları ayrı bir nezarethaneye koyuyoruz. Başörtüleri konusunda bir tasarruf yapmak durumundayız. Başörtülerini alıyoruz, orada hiçbir erkek personel olmuyor. Kadın nezarethaneye girdiği andan itibaren onun başına bir bone veriyoruz.' şeklindeki açıklama,  Adana Şubemizin 23.01.2018 tarihinde yapmış olduğu Mersin Kom Gözlem Raporu ve GYK üyemiz Tevfik Durmaz'ın 24.12.2018 tarihinde yapmış olduğu 'Batman' 'Gözaltında Başörtüsü Çıkarılan Kadınlar Raporu' başlıklı raporlarımızda ortaya koyduğumuz tespitlerle örtüşmektedir." denildi.

"Başörtüsünün cebren çıkartılması olayı asla kabul edilemez"

Suç ve suçluyla mücadelede hukuk kurallarına ve temel haklara riayet edilmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamanın devamında, "Bakan Soylu'nun, 'Tedbir alıyoruz.' gerekçesiyle açıkladığı başörtüsünün cebren çıkartılması olayı asla kabul edilemez. Suç ve suçluyla mücadelede hukuk kurallarına ve temel haklara riayet edilmesi gerekir. Başörtüsünü çıkartma gerekçesi olarak sunulan, 'kendilerine veya birbirlerine zarar vermemeleri' hususu gerçekçi de değildir. Bu mantıkla gidilirse kişilerin gömleği, pantolonu, iç çamaşırı ve diğer kıyafetlerine de müdahale edilmesi gerekir." ifadelerine yer verildi.

"Bu uygulamadan derhal vazgeçilmelidir"

"Soylu'nun sözleri, pratik uygulamalar ve nezarethanelerin fiziki şartlarıyla da örtüşmemektedir." denilen açıklamanın sonunda şunlar kaydedildi:

"Cezaevlerindeki uygulamaların yanında fiziki şartlarında uygulamadaki hukuksuzluğun gözler önüne serildiğini belirten açıklamanın devamında, " Kadınların konulduğu nezarethaneler de birçok hizmetin erkek memurlar tarafından verilmesi, kadınların lavabo ihtiyaçları için erkeklerin olduğu bölümden geçmek zorunda kalmaları, kameraların başında erkek personelin olması, bazı memurların bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemeleri gibi birçok gerçekle karşı karşıyayız. MAZLUMDER olarak, bu uygulamayı kınadığımızı ifade eder, temel hakların ihlali anlamına gelen bu uygulamadan derhal vaz geçilmesini talep ederiz." (İLKHA)

HABERE YORUM KAT

3 Yorum