1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Maliki’ye İstifa Çağrıları
Maliki’ye İstifa Çağrıları

Maliki’ye İstifa Çağrıları

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ve Sünni Arap Koalisyonu lideri Salih Mutlak, Irak’ta kaostan çıkış için Başbakan Nuri Maliki’nin istifasını istediler.

22 Haziran 2014 Pazar 17:20A+A-

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, ‘Irak'ın selameti için’ Başbakan Nuri Maliki'nin istifa etmesi gerektiğini söyledi. 

Barzani, Amerika NBC televizyonuna yaptığı açıklamada, "Nuri Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor çünkü Başbakan olarak kaldığı sürece sorunlar daha da büyüyecek ve anarşi artacak. Maliki'nin Başbakan olduğu Irak'ta sorunlar çözülemez. Irak'ın selameti için Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor" dedi. 

Irak'taki sorunun ancak siyasi yöntemlerle çözülebileceğini vurgulayan Barzani, Maliki ile karşılaşması durumunda ona da askeri operasyonların çözüm olamayacağını söyleyeceğini ifade etti. 

Barzani, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün eylemleriyle ilgili Bağdat hükümetini uyardıklarını aktararak şunları söyledi:

"Kürdistan bölgesi hükümeti olarak, 6 ay önce, IŞİD örgütünün saldırılarına karşı Bağdat hükümetini uyardık. Kürtler, Maliki'nin bir şeyler yapması için çok çabaladı. Özellikle de Musul'a yönelik tehditlerle ilgili tedbirler almasını istedik. Ancak Maliki tavsiyelerimizi reddetti. Hiçbir sorun olmadığını savundu."

‘Maliki’nin politikalarından vazgeçilmeli’

Sumaria Televizyonu'na göre Sünni Arap Koalisyonu lideri Salih Mutlak da Maliki’nin derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Mutlak, yeni kurulacak hükümetin birlik ve beraberlik üzerine kurulması gerektiğini belirtti.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, IŞİD’in 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD, Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu, bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

Al Jazeera, AA ve Sumaria TV

HABERE YORUM KAT