1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Macron ve Merkel Ateşkes Kararını Putin ile Görüşecek
Macron ve Merkel Ateşkes Kararını Putin ile Görüşecek

Macron ve Merkel Ateşkes Kararını Putin ile Görüşecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yarından itibaren “ateşkes kararının uygulanması ve Suriye’de barışın sağlanması” konularında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecekleri bildirildi.

25 Şubat 2018 Pazar 10:39A+A-

Fransa’daki Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Suriye’ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle Beşşar Esed rejiminin düzenlendiği saldırılarda sivillerin yaşamını yitirdiği Doğu Guta’dan tıbbi tahliyelerin yapılabilmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) bir aylık insani ateşkes kararının alındığı hatırlatıldı.

AA’da yer alan habere göre, açıklamada, “Bu, vazgeçilmez ilk adımdı. Gelecek saat ve günlerde bu kararın somut olarak uygulanması konusunda son derece dikkatli olacağız. Ateşkese riayet edilmesi gerekiyor ve insani yardım konvoyları, şiddet ve kıtlığa en çok maruz kalan yerleşim yerlerine gecikmeden ulaşabilmelidir. Acil tıbbi tahliyeler engellenmeden yapılmalıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Astana sürecinin garantörleri Rusya, Türkiye ve İran başta olmak üzere ilgili ülkelerin tümünün, kararın tamamen uygulanması için gelecek günlerde harekete geçmesi gerektiği belirtilen açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yarından itibaren, “ateşkes kararının uygulanması ve Suriye’de barışın sağlanması” konularında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşecekleri bildirildi.

Açıklamada, bu bağlamda Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın salı günü Rusya’nın başkenti Moskova’ya bir ziyaret gerçekleştireceği kaydedildi.

Rusya, savaşa doğrudan dâhil olduğu Eylül 2015 tarihinden bu yana Suriye’de rejim ve İran ile birlikte çeşitli katliamlara imza attı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum