1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. KYB ve Goran’dan Bağımsızlık Referandumuna Tam Destek
KYB ve Goran’dan Bağımsızlık Referandumuna Tam Destek

KYB ve Goran’dan Bağımsızlık Referandumuna Tam Destek

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran Hareketi arasında kurulan ortak heyet bölgenin bağımsızlık referandumuna tam destek verdiklerini açıkladı.

14 Haziran 2016 Salı 23:28A+A-

Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi arasında kurulan ortak heyet ilk kez bir araya gelerek, bölgenin bağımsızlık referandumuna tam destek verdiklerini açıkladı.

IKBY'nin Süleymaniye kentinde bir araya gelen ortak heyet, basına kapalı görüşme gerçekleştirdi. Daha sonra toplantının içeriği ve her iki parti arasında alınan ortak karar hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Toplantının ana gündem maddesi ekonomik olarak zor günler geçiren halkın durumunun iyileştirilmesi ve krizlerin çözülmesiydi. Bölgedeki halkın kaderini tayin edecek referanduma tam destek verilerek, uygun bir süreçte gerçekleştirilmesi için gerekli hazırlıklara başlanması kararı alındı.

Bunun yanında Kerkük'teki etnik unsurlar göz önünde bulundurularak, Kerkük'ün Kürdistan bölgesine bağlı bir yer olduğu kabul edilmiştir. Bu çerçeve Kerkük'ün özerk bir bölge olarak tanımlanması için atılacak tüm adımlar da reddedilecektir."

KYB ve Goran Hareketi 17 Mayıs'ta, 25 madde ve 11 bölümden oluşan siyasi bir anlaşma imzalamıştı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT