1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kursların Çerçeve Programı Belli Oldu
Kursların Çerçeve Programı Belli Oldu

Kursların Çerçeve Programı Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershanelerin yerine gelecek olan özel öğretim kurslarının çerçeve programını da belirledi. Sınıflarda en fazla 16 öğrenci olabilecek; fizik, kimya ya da biyoloji kursu verenlerde laboratuvar bulunması zorunlu.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 17:19A+A-

Çerçeve programdaki esaslara göre, özel öğretim kursu açmak isteyen ya da temel liselerde bu kursları uygulamak isteyenler, başvurularını bugünden itibaren yapabilecekler. 

Kurslar en az 18, en fazla 36 hafta olabilecek

Özel Öğretim Kursları Çerçeve Programı'na göre kurslar Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe (felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık) bilim gruplarından en fazla 3 bilim grubunda hazırlanmış programı onaya sunabilecek. Her bir program için haftada en az 3 veya 8 saate kadar ders verilebilecek. Kurslar öğretim yılı içinde en az 18, en fazla 36 hafta olmak üzere planlanacak.

Laboratuvar şartı 

Kursların ders programları hazırlanırken, kursiyerlerin bilime olan ilgileri, o alanda ilerlemeleri ve bilgilerini arttırmaları, diğer bilim dalları ile olan ilişkilerini kavramaları hedeflenecek. Kurs tarafından programda herhangi bir değişiklik yapılmak istendiğinde tekrar onaylanmak üzere bakanlığa gönderilecek. Kurslarda bilim derslikleri oluşturulacak. Konuların işlenişinde gerekli araç gereçler ile deney malzemeleri açıkça belirtilecek. Kurslarda bir sınıftaki öğrenci sayısı en fazla 16 olacak. Özel öğretim kurslarında en az 20 metrekare kütüphane bulunması şartı da getirildi. 

Al Jazeera

HABERE YORUM KAT