1. HABERLER

  2. HABER

  3. KPSS Şüphelileri "Paralel Yapıya" Para Aktarmış
KPSS Şüphelileri "Paralel Yapıya" Para Aktarmış

KPSS Şüphelileri "Paralel Yapıya" Para Aktarmış

KPSS soruşturması kapsamında gözaltına alınan bazı şüphelilerinin, "Paralel Devlet Yapılanması"na bağlı yurt dışındaki 20 kuruluşa para transfer ettiği belirlendi.

24 Nisan 2015 Cuma 15:44A+A-

AA muhabirinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre, KPSS'deki usulsüzlük iddialarına ilişkin 20 Nisan Pazartesi düzenlenen operasyonlarda hakkında gözaltı kararı çıkarılan 78 kişiden şu ana kadar 67'sine ulaşıldığı bildirildi. Ulaşılamayan 11 şüpheliden 4'ünün halen yurt dışında bulunduğu tespit edildi. 

Soruşturma şüphelilerinden 2 kişi de bugün Ankara Emniyet Müdürlüğüne giderek, teslim oldu.

Bu kişilerden Ramazan Ö, ifade işleminin ardından serbest bırakıldı. Şüphelinin, Ankara'da, hastanede tedavi gören küçük çocuğu olduğu öğrenildi. Diğer şüphelinin ise Emniyetteki işlemleri sürüyor. 

Son tutuklanan şüphelilerden birinin de Emniyet görevlisi Harun K. olduğu kaydedildi. Şüpheli, "adli görev nedeniyle kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme ile suç işlemek amacıyla kurulan örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek" suçlarından tutuklandı.

Tutuklu sayısı 49'a ulaştı

Soruşturma kapsamında tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen 42 kişiden 17'sinin tutuklanmasına, 25'inin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verilmişti.

Böylece, ilk etapta tutuklanan 32 kişiyle birlikte soruşturma kapsamında tutuklu bulunan şüpheli sayısı 49'a yükseldi. Soruşturmanın ikinci etabında hakkında gözaltı kararı çıkarılan 78 kişiden şu ana kadar 67'sine ulaşıldığı öğrenildi.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinde bu sabah sona eren sorgu sonucu adli kontrolle serbest kalan 25 şüpheliye yurt dışına çıkış yasağı ile haftada iki gün karakola imza verme şartları getirildi.

MASAK raporuna göre PDY kuruluşlarına para transferi

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da ilk etaptaki gözaltıların ardından soruşturma dosyasına ön rapor gönderdi. Raporda, soruşturma şüphelilerinin çalıştığı 148 firma arasında çok yüksek meblağda mal ve hizmet ilişkisi belirlendiğine yer verildi.

Ayrıca, bazı şüphelilerin, Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) bağlı yurt dışındaki 20 kuruluşa para transfer ettikleri belirlendi.

HABERE YORUM KAT