1. HABERLER

  2. HABER

  3. Köyün Kürtçe İsim Tabelasını Bakan Taktı
Köyün Kürtçe İsim Tabelasını Bakan Taktı

Köyün Kürtçe İsim Tabelasını Bakan Taktı

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin temel hak ve özgürlükler alanının genişletilmesi, demokratik standartların iyileştirilmesi noktasında çok mesafe katettiklerini söyledi.

25 Mayıs 2014 Pazar 20:04A+A-

Bakan Şimşek, Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Vergili köyüne "Becirman" adının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende, 1920'li yıllardan itibaren sistematik şekilde Türkiye'deki köylerin neredeyse üçte birinin isminin Türkçeleştirildiğini bildirdi.

AK Parti hükümetleri olarak farklılıkları tehdit değil, zenginlik olarak gördüklerini dile getiren Şimşek, demokratik standartların iyileştirilmesi noktasında çok mesafe katettiklerini belirtti.

Demokratikleşme paketinin önemli unsurlarından birinin hayata geçirildiği anı hep birlikte yaşadıklarını kaydeden Şimşek, AK Parti hükümetleriyle ülkedeki geçmişte kalan ama bir dönem için yaşanan ret, inkar ve asimilasyon siyasetine son verdiklerini vurguladı.

Şimşek, "Geldiğimiz günden bu yana Türkiye'nin temel hak ve özgürlükler alanının genişletilmesi, demokratik standartların iyileştirilmesi noktasında çok mesafe katettik" diyerek, yapılan isim değişikliğinin sembolik bir adım olduğunu ifade etti.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Hükümetimizin meclise sunduktan sonra kabul edilen demokratikleşme paketi çerçevesinde ismi zamanla değiştirilen, Türkçeleştirilen köylerimize, diğer yerleşim yerlerimize isimlerin değiştirilme imkanı getirdik. Becirman uzun yıllar büyük bir haksızlığa uğradı. Çünkü burası bir Seyit köyü. Osmanlı döneminde bunlar vergiden muaf olan bir kesim. O nedenle bu köyün adı Kürtçe'de 'vergisiz' anlamına gelen Becirman. Ama Tükçeleştirildiğinde köyün ismi 'vergili' olarak değiştirilmiş. Orjinal isminin tam tersi bir anlam yüklenmiş. Bugün tabi ki köyün verdiği karar ve bu kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasıyla orjinal, anlamlı ismine geri dönmüştür."

Köylülerden çözüm sürecine sahip çıkmalarını isteyen Şimşek, hükümet olarak vatandaşların hak ve özgürlüklerinin iyileştirilmesi için çalışmaya, reformlar yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Şimşek, "Ülkemizin daha da demokratikleşmesi için, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin daha da iyileştirilmesi için, çalışmaya devam edeceğiz. Çözüm süreci, kardeşliğimizin pekişmesi, ülkemizin birliği, beraberliği açısından çok önemlidir. Becirmanlı kardeşlerimin de çözüm sürecine güçlü bir şekilde sahip çıkmasını, bu noktada ortaya güçlü bir irade koymalarını bekliyorum" diye konuştu.

Daha sonra Şimşek, görevlilerle köyün tabelasını taktı.

Törene, AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Emniyet Müdürü Necati Denizci ve köylüler katıldı.

AA

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum