1. HABERLER

  2. HABER

  3. Koreli ile Çinli’yi Ülkücüler Nasıl Ayırsın?
Koreli ile Çinli’yi Ülkücüler Nasıl Ayırsın?

Koreli ile Çinli’yi Ülkücüler Nasıl Ayırsın?

Devlet Bahçeli’den Çin protestoları sırasında ülkücü grupların Koreli turistlere saldırmalarına yönelik soruya akıl almaz cevap: “Hepsi çekik göz!”

08 Temmuz 2015 Çarşamba 14:46A+A-

HAKSÖZ-HABER

Geçtiğimiz hafta sonunda Sultanahmet'te Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanlığı tarafından Doğu Türkistan'daki Çin zulmünü protesto için düzenlenen etkinlik tam bir rezalete sahne olmuştu. Gösteriye katılan bazı gruplar Çinli sandıkları turistlere saldırmışlardı. Çin devletinin zulmüne karşılık İstanbul’da Çinli turistleri hedef almanın saçmalığı, ahlaksızlığı bir yana üstelik de saldırıya uğrayan kişilerin Çinli de olmayıp Koreli olduklarının anlaşılması ise rezaleti büyütmüştü. Ve tam da bu rezaletin üstüne konuyla ilgili olarak Devlet Bahçeli’nin yorumu geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Çinli sanıldıkları için saldırıya uğrayan Koreli turistlerle ilgili sözleri medyada büyük yankı uyandırdı. Hürriyet gazetesinde Ahmet Hakan’ın kendisiyle yaptığı röportajda Çinli diye Korelilerin saldırıya uğraması hakkında ne düşündüğü sorusunu cevaplayan Bahçeli "Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?" dedi.

Aslında röportaj esnasında konuyla ilgili olarak makul şeyler söyleyen, Doğu Türkistan’a yönelik kamuoyu duyarlılığına işaret eden Bahçeli, önce sokakta bu tür eylemlerin provoke edilebileceğine dikkat çekmiş. Ne var ki, ilerleyen kısımda Koreli turistlere yönelik soruya verdiği cevapla adeta magandaları mazur göstermeye kalkmış.   

Bahçeli'nin açıklamalarından bazı bölümler şöyle:

'Koreli ile Çinliyi nasıl ayırt edeceksin’

Çin'in Uygur Türklerine baskısı ülkücüler tarafından protesto ediliyor.

Devlet Bahçeli: Bizim ülkücü gençliğimiz Çin'deki zulme karşı hassastır. Demokratik haklarını kullanabilmeleri gerekir. Bu sorunu kamuoyuna mal etmek, uluslararası arenaya doğru yönlendirmek açısından bu eylemler faydalıdır.

*

Ama Çin lokantalarına saldırılar oldu. Bunlar çok eleştirildi?

Devlet Bahçeli: Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Televizyonlarda anlattım: Bozkurt işareti ile Heavy Metal işareti birbirine çok benziyor. Küçük bir farklılık var arada. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki-üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay.

*

Çinli ile Koreliyi ayırt edememe durumu da oldu. Sultanahmet'te Çinli diye Koreli turistleri kovalayanlar oldu.

Devlet Bahçeli: Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?

HABERE YORUM KAT

4 Yorum