1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KIRGİZİSTAN

  4. Kırgızistan'da Ölü Sayısı 264'e Ulaştı
Kırgızistanda Ölü Sayısı 264e Ulaştı

Kırgızistan'da Ölü Sayısı 264'e Ulaştı

Kırgızistan'ın güneyindeki Oş ve Celalabat kentlerinde 11 Haziran'da patlak veren etnik çatışmalarda ölenlerin sayısı 264'e ulaştı.

25 Haziran 2010 Cuma 11:01A+A-

 Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, bugün sabah itibariyle iki kentteki şiddet olaylarında kayıtlara geçen ölü sayısının 264'ü bulduğunu açıkladı. Yaralı sayısı ise 2 bin 232 olarak belirtildi. Çok sayıda yaralının tedavisine ise değişik hastanelerde devam ediliyor. Yaralılar arasında durumu ağır olan çok sayıda hasta olduğu belirtiliyor. Hastanelerde toplam bin 41 kişi tedavi ediliyor.

Bu arada Özbekistan'a geçen mültecilerin Kırgızistan'a dönüşü ise devam ediyor. Kırgızistan basınında yer alan haberlere göre dün akşam itibariyle Özbekistan'dan dönen mülteci sayısı 70 bini buldu. Daha önce Özbekistan'a geçen mülteci sayısı yaklaşık 110 bin olarak ifade edilmişti. Bunlardan 75 bini çadır kentlere yerleştirilmişti.

Öte yandan Kırgızistan'da 27 Haziran'da anayasa değişikliği için yapılacak referandum için son hazırlıklar yapılıyor. Özellikle şiddet olaylarının yaşandığı güney bölgelerinde referanduma katılımın çok düşük olması bekleniyor.

Diğer yandan şiddet olayları üzerine Oş ve Celal vilayetleri ile bu vilayetlere bağlı bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasağının yarın itibariyle tamamen kaldırılması bekleniyor. Hali hazırda sözkonusu yerleşim yerlerinde kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. (Cihan)

HABERE YORUM KAT