1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kilisede Tacize 10 Milyon Dolar Tazminat
Kilisede Tacize 10 Milyon Dolar Tazminat

Kilisede Tacize 10 Milyon Dolar Tazminat

Los Angeles Katolik Kilisesi, 4 mağdura 10 milyon dolar tazminat ödeyecek.

14 Mart 2013 Perşembe 13:39A+A-

Yeni Papa'nın en önemli gündem maddelerinden birini, çocuklara yönelik cinsel tacizler oluşturacak. Amerika Birleşik Devletleri'nde yerel bir mahkemede, 1990'lı yıllarda bir rahibin cinsel tacizine uğrayanların açtığı 4 ayrı davada, taraflar anlaşma sağladı.

Los Angeles Katolik Kilisesi'nin eski başpiskoposu Roger Mahony ile eski rahibi, 4 ayrı davada toplam 4 mağdura 10 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

O dönemde çocuk olan mağdurlardan 2 erkek kardeş 4'er milyon dolar, diğer 2 mağdur da birer milyon dolar alacak.

MAHONY'E TEPKİ

10 bin kişinin imza kampanyasına rağmen Vatikan'da yeni papanın seçilmesinde oy kullanan Mahony, rahibin işlediği suçu ört bas etmekle suçlanıyordu.

Görev yaptığı 26 yıl boyunca çocukları taciz etmekle suçlanarak 2007 yılında cezaevine gönderilen eski rahip hakkında ise 8 ayrı suçlama daha bulunuyor. Rahibin tacizine uğrayan çocuk sayısının 20'nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

"İNANCIMI KAYBETTİM"

O dönemde çocuk olanlar, uğradıkları taciz yüzünden defalarca intihar etmeyi düşündüklerini anlatıyor.

Eşinden güç almaya çalışan Michael Duran da bunlardan biri. Duran, "İnancımı kaybettim. Uzun zaman önce yıkıldılar. Yeni papanın ne yapacağı benim için önemli değil. Bununla birlikte milyonlarca Katolik gerçekten inanan insan var. Umarım onlara çocuklarının ileride korunacağına dair bir umut verebilirim" diye konuştu.

Duran, hala geceleri kabuslar gördüğünü, uzun zaman yaşadıklarını kimselere anlatamadığını belirtiyor.

2 mağdurun daha, birkaç hafta sonra rahip aleyhinde dava açmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Boston Katolik Kilisesi, cinsel tacize uğrayan mağdurlara milyonlarca dolar tazminat ödemiş, bu yüzden parasız kalmıştı. Los Angeles Piskoposluğu da 2007 yılında 500'den fazla mağdura 660 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti.

 

HABERE YORUM KAT