1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Kemalistler Suriye’de Esedçi, Libya’da Hafterci
Kemalistler Suriye’de Esedçi, Libya’da Hafterci

Kemalistler Suriye’de Esedçi, Libya’da Hafterci

Cumhuriyet ve Solhaber Libya’da emperyalistlerin desteğiyle meşru yönetime darbe yapmaya kalkan Hafter’in sözcüsünün Türkiye karşıtı iddialarını Libya devletinin açıklaması olarak sundu. 

29 Haziran 2019 Cumartesi 12:06A+A-

HAKSÖZ-HABER

İslami güçlerin aleyhine buldukları her malzemeye, her iddiaya sarılmakla maruf Türkiyeli Kemalistler ve solcuların Libya’da ABD ve Batı destekli General Hafter’den yana tutum almaları şaşırtıcı değil. Bunun çok net bir yansıması Cumhuriyet’in haberinde görüldü. Cumhuriyet solhaberden aldığı Hafter’in sözcüsünün açıklamalarını Libya devleti ve ordusunun resmi açıklaması gibi sundu. 

Bahse konu "haber":

4330-001.jpg

Libya’nın doğusunu kontrol eden Halife Hafter'e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LUO), hava savunma sistemlerinin Trablus’ta BM destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait bir insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı. Açıklamada, İHA’nın Türkiye’de üretildiği belirtildi.

Sol'un haberine göre, Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed Mismari ise Türkiye’den başkent Trablus’a herhangi bir ticari uçuşa izin vermeyeceklerini söyledi. Mismari Türkiye'den Trablus'a inmek isteyen herhangi bir uçağın düşman olarak görüleceğini, aynı durumun Libya'daki limanlara yanaşmak isteyen gemiler için de geçerli olduğunu belirtti. Mismari, Libya Ulusal Ordusu’nun ülkedeki Türk askeri varlığını da hedef alacağını belirtti.

Hafter’e bağlı güçler Trablus’un kontrolünü ele geçirememiş ancak hava sahasında kontrolün büyük kısmını sağlamayı başarmıştı. Birçok kez de Trablus havalimanına saldırıda bulunmuştu.

Hafter güçleri Trablus’un güneydoğusundaki Tarhuna bölgesini elinde tutuyor.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum