1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kemalistler Endişeli: Sınavda Neden Atatürk Yoktu?
Kemalistler Endişeli: Sınavda Neden Atatürk Yoktu?

Kemalistler Endişeli: Sınavda Neden Atatürk Yoktu?

Atatürk'le yatıp Atatürk'le kalkanlar KPSS'de Atatürk ve inkılaplarıyla ilgili soru çıkmamasına çok kızdılar.

07 Temmuz 2014 Pazartesi 12:58A+A-

Her yıl sorulan Atatürk İlke ve İnkılaplarına dair sorulara bu yılki sınavda yer verilmediği iddia edildi. CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek de bu iddiayı TBMM'ye taşıdı. 

Ka­mu Per­so­nel Seç­me Sı­na­vı­’nın (KPSS) li­sans me­zun­la­rı için dü­zen­le­nen otu­rumu haftasonu ya­pıl­dı. Yak­la­şık 2 mil­yon ki­şi­nin gir­di­ği sı­nav­ın tarih bölümünde her yıl yer alan Ata­türk il­ke ve in­kılap­la­rı­na da­ir so­ru­lar dünkü sı­nav­da yer almadı. Radikal'in haberine göre, Ata­tür­k’­e iliş­kin adaylara hiçbir so­ru yö­nel­til­me­zken sı­nav­da dikkat çeken bir diğer nokta da Fa­lih Rıf­kı Ata­y’­ın “Zey­tin­da­ğı” isim­li ese­riy­le il­gi­li so­ru oldu.

'Atatürk'süz KPSS' Meclis gündeminde 

CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, her yıl sorulan Atatürk ilke ve inkılaplarına dair sorulara bu yılki KPSS sınavında yer verilmediği iddialarını TBMM gündemine taşıdı.

Dibek, "Hafta sonu yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin cumartesi günü yapılan Genel Kültür ve Genel Yetenek testlerinde adaylara hiç Türkiye Cumhuriyet Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili soru yöneltilmemiştir. Her sene tarih bölümünde sorulan Atatürk İlke ve İnkılapları’na dair sorular da bu yıl sınavda yoktu" dedi.

Dibek, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması için şu soruları sordu:

"KPSS sınavlarında Atatürk ile ilgili neden hiç soru sorulmamıştır? Her sene Atatürk İlke ve İnkılapları ile ilgili sorulan soruların da bu sınavda yer almamasının gerekçesi nedir? Sınavda başarılı olanların devletin çeşitli kademelerinde görev alacağı göz önünde bulundurulduğunda, yeni memur olacak adayların Atatürk’ü, ilke ve devrimlerini bilmelerine gerek yok mudur?"

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum