1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. KDP: 'PKK Nedeniyle IKBY Halkı Ağır Bedeller Ödedi'
KDP: 'PKK Nedeniyle IKBY Halkı Ağır Bedeller Ödedi'

KDP: 'PKK Nedeniyle IKBY Halkı Ağır Bedeller Ödedi'

Kürdistan Demokrat Partisi, PKK'nın bölgedeki varlığı nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi vatandaşlarının ağır bedeller ödediğini hatırlattı.

18 Nisan 2020 Cumartesi 10:22A+A-

Irak'ta Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), PKK'nın bölgedeki varlığı nedeniyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) vatandaşlarının ağır bedeller ödediğini hatırlattı.

KDP, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında Peşmerge güçlerinin Kandil'e yakın "Zini Verte" bölgesine konuşlandırılması ve PKK'nın buna tepki göstererek kendilerine ağır ithamlarda bulunması üzerine yazılı açıklama yaptı.

AA’nın naklettiğine göre, KDP Politbürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, PKK'nın bölgenin herhangi bir noktasında yuvalanma hakkını kendisine tanıdığı ve IKBY'nin iç işlerini karıştırma konusunda geri kalmadığı ifade edildi.

Açıklamada, PKK'nın istediği yerde konuşlanmayı kendisine hak tanıdığı bir dönemde, IKBY hükümetinin ise kendi toprakları üzerinde yetkilerini uygulamayı normal kabul etmediği belirtildi.

PKK'nın önceki yıllar ve şimdi ortaya koyduğu tutumun bölgede çatışma çıkarmaya yönelik olduğu, örgütün IKBY halkının hayatı, geleceği, güvenliği, egemenliği ile kurumlarına hiç saygı göstermediği kaydedildi.

PKK'nın söz konusu tutumu nedeniyle yüzlerce köyün yeniden imarına ve binlerce vatandaşın yaşamına engel olduğuna yer verilen açıklamada, "PKK nedeniyle IKBY halkı ağır insani ve maddi bedeller ödedi." ifadesi kullanıldı.

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani de bugün yaptığı açıklamada, Peşmerge güçlerinin Zini Verte bölgesine, koronavirüse karşı olarak İran'dan kaçak gelen vatandaşların geçişlerinin denetlenmesi amacıyla konuşlandırıldığını bildirmişti.

 

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT