1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kardavi'ye Türkiye'den Destek
Kardavi'ye Türkiye'den Destek

Kardavi'ye Türkiye'den Destek

Bir grup bilim adamı, gazeteci ve yazar, INTERPOL'un hakkında kırmızı bülten kararı çıkardığı Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi'yi yalnız bırakmayacaklarını bildirdi.

10 Ocak 2015 Cumartesi 21:22A+A-

Bir grup ilim insanı, gazeteci ve yazar, Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (INTERPOL) hakkında kırmızı bülten kararı çıkardığı Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardavi'yi yalnız bırakmayacaklarını bildirdi.

Abdullah Büyük, Abdullah Yıldız, Abdülaziz Kutluay, Abdülmetin Balkanlıoğlu, Abdülvahab Ekinci, Ahmet Ağırakça, Ahmet Taşgetiren, Beşir Eryarsoy, Cevat Akşit, Ebubekir Sifil, Emrullah Hatiboğlu, Faruk Beşer, Halil İbrahim Kutlay, Hayrettin Karaman, İhsan Süreyya Sırma, İhsan Şenocak, Kazım Sağlam, Mahmut Toptaş, Mehmet Büyükmutu, Mehmet Paksu, M. Salih Ekinci, Muhammed Emin Yıldırım, Muhammed Özkılınç, Mustafa Karataş,, Ömer Döngeloğlu, Ramazan Kayan, Recep Özyurt, Şerafeddin Kalay ve Talha Hakan Alp'in imzasıyla yayımlanan bildiride, darbeci Mısır hükümetinin talebi üzerine bir süre önce INTERPOL tarafından Karadavi hakkında kırmızı bülten çıkarıldığı hatırlatıldı.

INTERPOL'un resmi internet sitesinde yayımlanan kararda, Kardavi'nin, "Kasıtlı olarak suç işlenmesine teşvik ve yardım, mahkumların kaçmasına yardım, kundaklama, şiddet ve soygun" suçlarından yakalanması için kırmızı bülten çıkarıldığı belirtilen bildiride, Karadavi'nin, İslam dünyasında büyük saygınlığı olduğu kaydedildi. 

Açıklamada, "Yusuf el-Kardavi, 2012'de yapılan meşru seçimle Mısır Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi'yi 2013'te yaptığı askeri bir darbe ile devirip, yerine Mısır Cumhurbaşkanı olan Abdulfettah es-Sisi'yi eleştirmek suretiyle onurlu bir tavır ortaya koymuştu. Karadavi, aynı zamanda dünya Müslümanlarının ortak yarası olan Filistin davasını ısrarla savunmuş ve Müslümanların işgalci Siyonist rejime karşı cihad etmelerinin farz olduğuna dair fetva yayımlamıştı" denildi.

 "Darbeci Sisi yönetiminin Mısır'da yaklaşık 7 bin silahsız Müslümanı kadın, erkek, genç, yaşlı demeden hunharca katlederek, yüzlercesini keyfi bir şekilde idama mahkum ettiği" aktarılan açıklamada, küresel güçlerden aldığı destekle 89 yaşındaki Karadavi hakkında yakalama emri çıkartması karşısında Müslüman dünyanın elinin kolunun bağlı oturamayacağı anlatıldı.

Kardavi'nin hem Mısır hem de Katar vatandaşı olduğu, şu an Katar'da yaşadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası güçlerin baskılarına karşı direnen Katar yönetimince himaye edilmekteyse de duyarlı Müslüman yöneticiler ve Türkiye Cumhuriyeti devleti, her türlü ihtimale karşı bu büyük İslam alimini, darbeci Mısır yönetiminin insafına bırakmamak için gerekli her türlü tedbiri almalıdır. İmdi, Yusuf el-Karadavi gibi kararlı ve tavizsiz bir İslam aliminin şahsında İslam'ın bizzat kendisine, özellikle de küresel sisteme boyun eğmeyen İslam anlayışına yönelik bu sinsi operasyon karşısında Türkiyeli kanaat önderleri ile İslam alimlerinin ve tüm aydınların üzerine insani bir sorumluluk düştüğü kanaatindeyiz. İşte bu sorumluluk, böyle bir durumda Yusuf el-Karadavi'nin yalnız olmadığını ve duyarlı Müslümanlar olarak onun yanında olduğumuzu bütün dünyaya ilan etmektir."

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum