1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. ARAKAN

  4. Kanada’dan Arakanlılara 2,5 Milyon Dolarlık Yardım!
Kanada’dan Arakanlılara 2,5 Milyon Dolarlık Yardım!

Kanada’dan Arakanlılara 2,5 Milyon Dolarlık Yardım!

Kanada’nın, Arakan’dan Bangladeş’e göç edenler için 2,5 milyon dolarlık insani yardımda bulunduğu bildirildi.

16 Eylül 2017 Cumartesi 09:36A+A-

Kanada, Myanmar ordusu ve Budist çetelerin zulmünden kaçarak Bangladeş’e göç eden Arakanlı Müslümanlar için 2,5 milyon dolarlık insani yardımda bulundu.

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau, yaptığı yazılı açıklamada, sağlanan desteğin şiddetten kaçarak Bangladeş’e geçen sivillerin acil ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacağını belirtti.

AA’da yer alan habere göre, insani yardıma ihtiyaç duyanların yüzde 70’ini kadınlar ve çocukların oluşturduğunu vurgulayan Bibeau, şunları kaydetti:

“Yardımda hamile kadınlar ve 5 yaşın altındaki çocuklar için terapötik besleme sağlanması, cinsiyete dayalı şiddetten kurtulanlar için klinik bakım ve psikososyal danışma sağlanması, acil obstetrik ve yenidoğan bakımının sağlanması ile çocuk dostu alanların kurulması ana hedeftir. Yardım, deneyimli insani yardım ortakları tarafından sağlanacak ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNICEF ve Dünya Gıda Programı tarafından yürütülecektir.”

Arakan’daki şiddet ve Bangladeş’e göç eden 375 binden fazla insanın yer değiştirmesinden derin endişe duyduklarını aktaran Bibeau, “Myanmar’daki tüm sivilleri devam eden şiddetten korumak için önlemler alma çağrısında bulunuyoruz.” ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum