1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Kahire Alev Alev Yanıyor, İntifada Sürüyor
Kahire Alev Alev Yanıyor, İntifada Sürüyor

Kahire Alev Alev Yanıyor, İntifada Sürüyor

Mısır'da Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in dün gece istifasını istediği hükümet, resmen istifa etti. Göstericiler bu istifaları yeterli bulmadı.

29 Ocak 2011 Cumartesi 21:25A+A-

23:30 - Son durum...

Katar'ın El Cezire televizyonu, cezaevlerinde çıkan isyanda, 7 tutsağın hayatını kaybettiğini belirtti.

Tahrir Meydanı'nda akşama doğru yeniden toplanan göstericiler Mısır televizyonuna doğru yürüyüşe geçti.

Göstericilerin, İçişleri Bakanlığı önünde çıkan çatışmada ölen bir göstericinin cenazesini de taşıdığı belirtildi.

Bu arada, şehir merkezinden ve Kahire Üniversitesi'nin bulunduğu bölgeden gökyüzüne siyah duman tabakasının yükselmesi dikkati çekti.

22:30 - Yönetimdeki Ulusal Demokrat Partisi'nin genel sekreterinin evi ateşe verildi.

Mısır'daki gösteriler sırasında, yönetimdeki Ulusal Demokrat Partisi'nin genel sekreterinin evi ateşe verildi.

Mısır'da göstericiler, tarihi mumyaları parçaladı

Mısır'da göstericilerin dün gece Mısır Ulusal Müzesi'ne girmeyi başardığı ve bazı mumyaları parçaladığı bildirildi. Mısır Yüksek Antika Konseyi Başkanı Zahi Hawass, en az iki mumyanın tamamen parçalandığını söyledi.

- İstihbarat şefi Başkan yardımcılığına atandı

Mısır'da halkın tepkisi üzerine hükümetin istifa etmesinden sonra istihbarat başkanı Ömer Süleyman, cumhurbaşkanı yardımcılığına atandı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini bildirmişti.

Mübarek'ın sırdaşı olarak da bilinen Ömer Süleyman'ın öz geçmişi şöyle:

1936'da doğan Süleyman, 1954'te Askeri Akademi'ye girdi ve eski Sovyetler Birliği'nde de askeri eğitim aldı. Süleyman, Kahire Üniversitesi ile Ayn Şems Üniversitesinde de siyaset bilimi bölümlerine devam etti.

1992'de Silahlı Kuvvetlerde, Genel Operasyonlar Komutası Başkanlığına atanan Süleyman, daha sonra askeri istihbarat birimi başkanlığına getirildi.

Süleyman, 1993'ten bu yana da Mısır Genel İstihbarat Hizmetleri'nin başkanlığını yapıyordu. Bu görevi esnasında Süleyman, İsrail ve ABD ile ilişkiler gibi alanlarda önemli görevler üstlendi. Ömer Süleyman, 1990'larda devlete karşı ayaklanmanın başını çeken İslami grupların parçalanmasının da arkasındaki beyindi.

Süleyman, 1962'deki Yemen, 1967 ve 1973'teki Arap-İsrail savaşlarına katıldı.

- Darphanede çatışma yaşanıyor

Mısır Merkez Bankası darphanesinde silahlı çatışma yaşanıyor.

- 50 bin kişi toplandı

Kahire'nin Tahrir Meydanı'nda 50 bin kişi toplandı.

- Ölü sayısı 74

Bu arada Mısır'da bugün beşinci gününe giren hüsnü Mübarek karşıtı gösterilerde 74 kişinin öldüğü bildirildi. Reuters ajansı hastane kaynakları ve görgü tanıklarının ifadelerine göre ölü sayısının 74 olduğunu belirtti.

Ölü ve yaralı sayısında resmi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden rakamın farklı olabileceği kaydedildi.

Ajansa göre Kahire, İskenderiye ve Süveyş'te dünkü gösterilerde 68 kişi hayatını kaybetti. Bundan önce de güvenlik güçleri 6 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Sağlık kaynakları, olaylarda 2 bine yakın kişinin de yaralandığını aktardı.

- El Cezire: en az 95 kişi öldü

Elcezire televizyonu ise ölü sayısının en az 95 olduğunu iddia etti

- Hükümetin istifasını Mübarek istemişti

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, gösterilerin şiddetlenmesi üzerine dün yaptığı açıklamada, hükümetin görevine son vereceğini belirtmişti.

- Suudi Kralı Abdullah'tan Mısır lideri Mübarek'e destek

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, ülke genelinde istifa çağrısı yapan protestolarla karşı karşıya olan Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e desteğini ifade etti.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA, Suudi Kralı Abdullah'ın Mısır lideri Mübarek ile telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Haberde, Kralı Abdullah'ın ülke genelinde istifa çağrısı yapan protestolarla karşı karşıya olan Mübarek'e desteğini ifade ettiği belirtildi. SPA Suudi Kralının şöyle konuştuğunu aktardı: "Hiçbir Arap veya Müslüman, Arap ve Müslüman olan Mısır'ın güvenlik ve istikrarına karışmaya izin veremez. İnsanların arasında ifade özgürlüğü adı altında girerek onları yıkıcı nefret enjekte etmelerine yol verilemez."

- Gösteriler Sina Yarımadası'na sıçradı

Sokak protestolarının durmadığı Mısır'da çatışmalar Sina Yarımadası'na da sıçradı.

Gazze Şeridi'nin Mısır tarafında Mısır asker ve polisleri ile bölgede yaşayan Bedeviler arasında çıkan çatışmalarda enaz 12 kişinin hayatını kaybettiği, 25 kişinin yaralandığı bildirildi.

- Ordu birlikleriyle polis arasında çatışma çıktı

Mısır'ın başkenti Kahire'de göstericilerin İçişleri Bakanlığı'nı basmak istemesi üzerine önce polis ve göstericiler, daha sonra da ordu birlikleri ve polis arasında çatışma çıktı. Polis ve ordu birlikleri arasındaki çatışmanın göstericileri korumak isteyen ordu birliklerinin İçişleri Bakanlığı'na girmek istemesi üzerine çıktığı belirtildi.

- Mübarek'in partisinin önemli ismi istifa etti

Hüsnü Mübarek'in lideri olduğu Ulusal Demokrat Parti'nin önemli isimlerinden olan ülkenin en zengin işadamlarından Ahmed Ezz, istifa etti. Hüsnü Mübarek'in oğlu Cemal Mübarek'e yakınlığı ile bilinen Ezz, protestocuların hedef aldığı isimler arasında bulunuyordu.

- Mısırlılar, sokağa çıkma yasağını tanımadı

Mısır ordusunun ilan ettiği sokağa çıkma yasağının başlamasına rağmen binlerce kişi sokaklardan çekilmedi.

- Göstericiler, Mısır televizyonuna yürüyor

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir meydanında toplanan göstericilerin Mısır televizyonuna doğru yürüyüşe geçtiği bildirildi.

Göstericilerin, İçişleri Bakanlığı önünde çıkan çatışmada ölen bir göstericinin cenazesini de taşıdığı belirtildi.

Mısır'da hükümeti kurma görevi Ahmet Şefik'e verildi

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, bugün kendisinin emriyle istifa eden hükümetin yerine yeni hükümeti kurma görevini Ahmet Şefik'e verdi. Şefik, daha önce Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Sivil Havacılık Bakanlığı görevlerinde bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum