1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MALEZYA

  4. Java Denizi'nde 6 Ceset Bulundu
Java Denizi'nde 6 Ceset Bulundu

Java Denizi'nde 6 Ceset Bulundu

Endonezyalı yetkililer, pazar günü kaybolan AirAsia uçağını bulmak için sürdürülen arama çalışmaları sırasında 6 ceset bulunduğunu açıkladı. Java Denizi'nde büyük parçalara rastlandı.

30 Aralık 2014 Salı 10:12A+A-

Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken pazar günü kaybolan AirAsia uçağı için sürdürülen arama çalışmaları sırasında 6 ceset bulunduğu bildirildi.

Borneo Adası yakınlarında arama çalışmalarını sürdüren yetkililer, kayıp AirAsia uçağının son görüldüğü yer yakınlarında denizde yüzen 6 ceset bulunduğunu açıkladı. 

Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı yetkililerinden SB Supriyadi, cesetlerin donanma gemisine alındığını söyledi.

Donanma Sözcüsü Manahan Simorangkir de bulunan cesetlerde can yeleği olmadığını kaydetti.

Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı Başkanı Bambang Sulistyo da arama çalışmaları sırasında Java Denizi'nde bulunan nesnelerin yüzde 95 olasılıkla kayıp uçağa ait olduğunu belirtti. 

Sulistyo, denizde bulunan nesneler arasında uçağın acil çıkış kapısı ile alüminyum parçalar da olduğuna işaret etti.

Uçakta bulunanların aileleri, Surabaya'daki arama kurtarma merkezine çağrıldı.

Java Denizi'nde parçalar bulundu

Endonezya Hava Kuvvetleri Sözcüsü Agus Dwi Putranto, Borneo Adası açıklarındaki Java Denizi'nde 10 büyük parça ve çok sayıda küçük nesne bulunduğunu açıkladı.   

Putranto, "Büyük olanlar, can kurtaran yeleklerine ve uçak parçalarına benziyor. Şu an için kesin bir şey söylemek çok zor. Çalışmalarımız devam ediyor" dedi.  

Endonezya Arama Kurtarma Birimi Sözcüsü Yusuf Latif de nesnelerin bulunduğu bölgeye bir uçak gönderildiğini söyledi. 

Endonezya Hava Kuvvetleri Pilotu Teğmen Tri Prabowo ise "Denizde nesnelerin dışında bir insan vücudu gördüm. Önce yüzdüğünü sandım. Daha sonra radardan aldığım fotoğrafları bilgisayarda inceleyince dalgalar arasında yüzen kişinin vücudunun şişmiş olduğunu gördüm. Cesedin kurbanlardan birine ait olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Long Adası'ndan dumanlar yükseliyor

Bu arada arama çalışmalarının sürdürüldüğü bölgedeki Long Adası'ndan yükselen duman, ekipleri alarma geçirdi. Çinli gazeteciler tarafından görülen dumanın nereden geldiğinin belirlenmesi için bölgeye arama ekipleri gönderildi. 

Malezya, Singapur ve Avustralya'nın da destek verdiği arama çalışmaları, karada ve denizdeki 13 bölgeyi kapsayacak şekilde genişletildi. Çalışmalara 30 gemi, 15 uçak ve 7 helikopter katılıyor. 

ABD, USS Sampson destroyerini bölgeye gönderdi. Güney Kore, Tayland, Çin ve Fransa da arama çalışmalarına destek vereceklerini açıkladı. 

AirAsia'ya ait Airbus A320-200 uçak, 162 kişiyle Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken pazar günü kaybolmuştu. Uçağın pilotu, kule ile son konuşmasında kötü hava koşulları nedeniyle rotasını değiştirmek için izin istemişti. Kule, uçağın sola dönmesini onaylamıştı. Uçak, daha sonra radardan kaybolmuştu. Uçakta 7 mürettebatın yanı sıra 137 yetişkin, 17 çocuk ve bir de bebek bulunuyordu. Büyük bir kısmı Endonezyalı olan yolcular arasında bir İngiltere, bir Malezya, bir Singapur ve üç de Güney Kore vatandaşı yer alıyordu. 

Pilot Iriyanto'nun 20 bin 500 saatlik uçuş deneyimine sahipti. Yardımcı pilot koltuğunda da Fransız Remi Emmanuel Plesel oturuyordu. 

AirAsia'ya 2008'de katılan Airbus A320-200 uçak, 13 bin 600 kez uçmuş ve kasım ayında bakıma girmişti. 

 

HABERE YORUM KAT