1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. İstanbul'da ekmeğe 'gizli zam'
İstanbul'da ekmeğe 'gizli zam'

İstanbul'da ekmeğe 'gizli zam'

İstanbul'da, fırınlarda yapılan denetimlerde bazı ilçelerde ekmeklerin gramajlarının düşük olduğu ve pahalıya satıldığı tespit edildi. Fırıncılar ise, "Maliyetimizi başka türlü karşılamıyor mecburen kendi belirlediğimiz fiyatlara göre satıyoruz" dedi.

02 Aralık 2020 Çarşamba 14:12A+A-

İstanbul Valiliği'nin gramaj ve fiyat denetimlerinin ardından 2 bin 892 fırından bin 571'inin, ekmeği 1 buçuk liradan satması gerekirken 2 liradan sattıkları ortaya çıktı. Ancak yapılan denetimlere ve cezalara rağmen sorun devam ediyor.

İstanbul Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin belirlediği fiyat tarifesine göre 200 gram ekmek 1 buçuk lira, 250 gram ekmek 1,87 lira ve 270 gram ekmeğin ise 2 liradan satılması gerekiyor.

Ancak İstanbul'un farklı ilçelerinde ekmeğin fiyatlarının ve gramajlarının hala farklı şekilde satıldığı tespit edildi.

Fırıncılar ise, maliyetlerini karşılayamadıklarını söyleyerek, ekmeği kendi belirledikleri fiyatlarla sattıklarını belirtti.

'NEDEN UN FİYATLARINA DA MÜDAHALE EDİLMİYOR?'

Kadıköy'de 20 yıldır fırın işleten İsmail Yılmaz, 220 gram ekmeği 2 liradan satıyor. Yılmaz, "Herkes gelip farklı rakamlar söylüyor. Biz hangisine uyacağımızı şaşırdık. Bu kartı biz çıkarmıyoruz ki. 6 ay önce bu evrak bize bırakıldı. Bütün Kadıköy bölgesine bırakıldı. 'Bu rakamdan satacaksınız yoksa ceza yersiniz' denildi. Biz de buna uyuyoruz. Başkası geliyor 'Bu fiyata niye satıyorsunuz ceza yersiniz' diyor. Bize bunun ortası nedir ya da kime bağlıyız söylenmiyor. Fırıncılar ortada kalmış durumda şu anda. Neden un fiyatlarına hiç müdahale etmezler? Biz keşke zamlı almasak da 1 liraya düşse ekmek un olsun 50 lira o zaman. Karşılamıyor hiçbir şeyi. Geçen yıl bu zamanlar 70-80 lira olan un çuvalları şu anda 170-180 lira civarlarında. Biz şu anda 220 gram ekmeği 2 liradan satıyoruz. Ama her durumda sıkıntıdayız" diye konuştu.

'EKMEĞİN 1,50 LİRA OLMASI LAZIM'

Fırından ekmek alan birçok vatandaş ise fiyatın pahalı olduğunu söylüyor. Ekmeğin 1 buçuk liradan satılması gerektiğini belirten Hatice Ağca, "Bir geliyoruz 1 buçuk lira bir geliyoruz 2 lira. Diyecek bir şey yok. Tabi ki pahalı geliyor ama almayacak mıyız tabi ki almam gerekiyor mecbur alacağım" dedi. Bir başka müşteri ise, "Ekmek pahalı. Pahalı geliyor yani. 2 tane 3 tane alan var, 15 tane alan var. 1 buçuk lira ya da maksimum 1,60 lira olması lazım" şeklinde konuştu. 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum