1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail’den Önemli Bir İşgal Hamlesi Daha
İsrail’den Önemli Bir İşgal Hamlesi Daha

İsrail’den Önemli Bir İşgal Hamlesi Daha

İşgalci İsrail hükümeti, işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da 3 bin 100 yeni yerleşim birimi inşaatına başladı.

24 Şubat 2015 Salı 03:28A+A-

İsrail'in Filistin halkı üzerindeki baskı, sömürü operasyonları yine hız almaya başladı. Yerleşim birimi inşaatı tepkileri sürerken İsrail'den inşaatların yapımı için o adım atıldı.

AA'da yer alan habere göre; Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına karşı olan “Peace Now” adlı İsrailli bir sivil toplum kuruluşunun yayınladığı raporda, Yahudi yerleşim birimi inşaatlarının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 40 arttığı belirtildi.

Raporda ayrıca, Netanyahu hükümetinin geçen ay sonunda Batı Şeria’da yapılacak 450 yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatının da ihalesine çıktığı hatırlatıldı.

Raporda yer alan verilere göre, 31 Mart 2009 - Ocak 2015 arasındaki Netanyahu hükümetleri dönemlerinde İsrailli yetkililer, farklı yerlerde 13 bin 77 yerleşim birimi için en az 106 inşaat planı hazırladı. 

İsrail'in Doğu Kudüs ve Batı Şeria'daki yerleşim birimleri inşası, Filistinlilerle yürütülen barış görüşmelerini de sekteye uğratan başlıca konulardan biri olarak biliniyor. Geçen yıl, binlerce yerleşim birimi inşa edilmesi kararı alan işgal hükümeti, yeni projeler geliştirmeye de devam ediyor.

Uluslararası hukuka göre, İsrail’in Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da inşa ettiği Yahudi yerleşim yerleri yasa dışı sayılıyor.

HABERE YORUM KAT