1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İsrail’de İhvan Korkusu
İsrail’de İhvan Korkusu

İsrail’de İhvan Korkusu

İsrailli uzmanlar, HAMAS’ın İhvan kökenli bir hareket olduğuna dikkat çekerek Mısır’da Müslüman Kardeşler’in yönetimde etkin olmasının İsrail’i doğrudan etkileyeceğine dile getirdi.

01 Şubat 2011 Salı 00:08A+A-

Siyonist İsrail'i "İhvan" korkusu sardı. İsrail, bölgedeki en sadık müttefiki Hüsnü Mübarek'i kaybetme noktasına gelirken İsrailli uzmanlar da Mısır'da oluşacak bir demokratik yönetimin İhvanı Müslimin hareketine yarayacağına dikkat çekerek Batılı ülkelerden Mübarek'e olan desteklerini daha açık bir dille ifade etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

İsrailli uzmanlar, HAMAS'ın İhvan kökenli bir hareket olduğuna dikkat çekerek Mısır'da Müslüman Kardeşler'in yönetimde etkin olmasının İsrail'i doğrudan etkileyeceğine dile getirdi.

"MÜSLÜMAN KARDEŞLER BARADEİ İLE YETİNMEZ"

İsrail gazetesi Yediot Ahranot'a konuşan İsrail'in eski Mısır Büyükelçisi Eli Shaked, Mısır'daki isyanın İhvanı Müslimin hareketine yarayacağını ifade ederek, "Bundan sonra yeni hükümetin kurulması için yapılacak ilk parlamento seçimlerinde İhvanı Müslimin'in sandalye çoğunluğunu sağlayacağı kesin" dedi. Ben Guriyon Üniversitesi Öğretim Üyesi Yoram Meital ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler hareketinin sadece Muhammed Baradei'i desteklemekle yetinmeyeceklerini, kendi adaylarını çıkarmak isteyeceklerini söyledi. Meital, İran'da İslam devrimi öncesinde de İslami muhalefetin önce Şah karşıtlarını desteklediğini, ardından yönetimi tümden ele geçirdiklerini belirtti.

BEN ELİZER: "MÜBAREK ASIL GÜCÜNÜ DAHA KULLANMADI"

Mübarek yönetimi ile yakın ilişkileriyle tanınan İsrail İşçi Partisi Milletvekili ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Benyamin Ben Eliezer ise, "Mısırlı yetkililerle yaptığım görüşmelere göre diyebilirim ki onlar, gösterileri atlatacaklarını düşünüyorlar. Olayları bastırmak için güç kullanmadıklarını ancak gerekirse kullanabileceklerini, Mısır'ın Lübnan ya da Tunus olmadığını söylüyorlar" dedi.

"YENİ YÖNETİM DOĞALGAZI KESER Mİ ENDİŞESİ"

Bu arada Mısır'daki gelişmeler ekonomik açıdan da İsrail'i endişelendiriyor. Olayların daha da büyümesi ya da Mübarek'in düşmesi durumunda İsrail, Mısır'dan aldığı doğalgazın kesilmesinden endişe ediyor. Doğalgaz ihtiyacının yüzde 40'ını Mısır'dan temin eden İsrail, doğalgazı ısıtmanın yanı sıra elektrik üretiminde de kullanıyor. 

ERTUĞRUL CESUR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT