1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Saldırılarında Kararan Bir Dünya
İsrail Saldırılarında Kararan Bir Dünya

İsrail Saldırılarında Kararan Bir Dünya

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralanan Ahmet Şahamallah, iki gözünü ve bir kulağını kaybetti.

02 Ocak 2015 Cuma 12:16A+A-

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralanan Ahmet Şahamallah, iki gözünü ve bir kulağını kaybetti.

İsrail'in, Temmuz- Ağustos 2014'te Gazze'ye düzenlediği saldırılarda yaralanan altı kişi, Avusturya'ya getirildi. 10 sivil toplum örgütünün girişimi sonucu Gazze'den getirilen yaralılar, Viyana, St. Pölten ve Graz şehirlerindeki hastanelere sevk edildi. Mısır'ın engellemeleri sonucu yaklaşık 3 ay gecikmeli getirilebilen yaralılar, çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Viyana'daki hastanede tedavi gören yaralılardan 24 yaşındaki Ahmet Şahamallah, saldırıda diş kemiklerinde kırıklar oluştuğu için konuşmakta zorlanıyor. Yaşadıklarını AA muhabirine anlatan Şahamallah, Gazze'nin El-Zeytun mahallesinde yaşadığını ve otomobil tamircisi olarak çalıştığını söyledi.

Saldırıda gözünün birini tamamen, diğerini büyük oranda kaybeden Şahamallah, Gazze'deki hastanede 4,5 ay boyunca tedavi gördüğünü ifade etti.

"Bombalar birer metre arayla önümüze düştü"

Evlendikten bir ay sonra başlayan İsrail'in saldırılarında yaralandığını belirten Şahamallah, 31 Temmuz 2014 tarihinde yaşadıklarını şöyle anlattı: 

"O gün abim, ben ve küçük kardeşim cuma namazına gittik. Camiden çıktıktan sonra ekmek almak için bakkala doğru gidiyorduk. Uçaktan atılan bombalar birer metre arayla önümüze düştü. Abimi olay yerinde kaybettik. Küçük kardeşim hafif yaralandı. Ben de gözlerimden, yüzümden, kulağımdan ve vücudumun çeşitli yerlerinden yaralandım."

Saldırıda bir kulağının zarı patlayan Şamallah, sadece diğer kulağıyla duyabiliyor. Gözleri görmeyen Şamallah, vücuduna isabet eden yüzlerce şarapnel parçasının çıkarılmasını bekliyor.

"Başparmağımı kangren olduğu için kestiler"

Han Yunus bölgesindeki Abbasan ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Ahmet Ebu Yusuf da saldırıda elinden ve kolundan yaralandı. İsrail'in saldırıları başladıktan sonra ailesiyle mülteci kampına gittiklerini anlatan Yusuf, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bir süre sonra ihtiyaç nedeniyle eve dönmek zorunda kaldım. Giyecek ve yiyecek almak için eve döndüğüm sırada bombalı saldırı oldu. Saldırıda elimden ve kolumdan yaralandım. Gazze'de bir hastanede yaklaşık 2 ay tedavi gördüm. Baş parmağımı kangren olduğu için kestiler. Şu an parmaklarımı hissetmiyorum. Halen kemiklerde kırıklar var."

 

HABERE YORUM KAT