1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail Polisi Mescid-i Aksa'da Cemaate Saldırdı
İsrail Polisi Mescid-i Aksa'da Cemaate Saldırdı

İsrail Polisi Mescid-i Aksa'da Cemaate Saldırdı

İsrail polisi, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen fanatik Yahudilere tepki gösteren cemaate ses bombası ve göz yaşartıcı gazla saldırıda bulundu.

02 Haziran 2019 Pazar 15:32A+A-

Bir grup fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenledi. Yerleşimcilere tekbir getirerek tepki gösteren cemaate ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahale eden İsrail polisi bazı Filistinlileri de darbetti.

Görgü tanıkları ayrıca, İsrail polisinin Aksa avlusundaki Kıble Mescidi'nin içerisine sığınan cemaatin üzerine de ses bombası ve göz yaşartıcı gaz attığı, ardından mescidin kapılarını zorla kapattığını aktardı.

 

Sağlık görevlilerine izin verilmedi

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Sözcüsü Firas Dibs de yaptığı yazılı açıklamada, İsrail polisinin Aksa muhafızlarından Halil et-Terhune'yi darbettiğini belirtti.

İsrail polisinin sağlık görevlilerine Terhune'ye müdahale etmelerine izin vermediğine dikkati çeken Dibs, İsrail polisinin ayrıca İsam Necib isimli Aksa muhafızını da gözaltına aldığını aktardı.

Dibs, Aksa'ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısının 850 kişiyi bulduğunu belirtti.

Aksa'da bulunan AA foto muhabiri de çok sayıda Filistinli'nin Aksa'nın avlusunda toplandığını ve Yahudi yerleşimcilerin baskınlarının devam etmesi nedeniyle gerginliğin devam ettiğini belirtti.

Doğu Kudüs'ü 1967'de işgal eden İsrail, 1981 yılında uluslararası hukuku hiçe sayarak burayı ilhak etti. İsrailli Yahudiler bundan tam 38 yıl önce bugün gerçekleşen ilhaka "Kudüs'ün birleştirmesi ismini" vererek bunu çeşitli taşkınlıklarla kutluyor.

Kudüs Vakıflar, İslam Mukaddesatı ve İşleri Konseyi, Yüksek İslam Heyeti, Filistin Fetva Kurulu ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, İsrail polisinin bugün Mescid-i Aksa'da düzenlediği saldırıya ilişkin ortak açıklama yayımladı.

'İsrail Mescid-i Aksa’yı kışlaya çevirdi'

İsrail makamlarının Mescid-i Aksa’yı kışlaya çevirdiğini vurgulanan açıklamada, İsrail polisinin ramazan ayını göz ardı ettiğini ve fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’e baskın düzenlemesini sağladığı belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın halihazırdaki statüsünü değiştirmeye çalıştığına işaret edilerek "fanatik Yahudiler ile güvenliklerini sağlayan İsrail polisinin, tüm birimleriyle Mescid-i Aksa’ya karşı kibir ve aptallıkta haddini aştığı" kaydedildi.

İsrail polisinin özellikle ramazanın son on gününde Harem-i Şerif’in hürmetini ihlal ederek Müslümanlara düzenlediği saldırının kabul edilmeyeceği belirtilen açıklamada, İsrail uyarılırken İslam dünyasına Mescid-i Aksa’ya sahip çıkma çağrısı yapıldı.

Açıklamada, Ürdün Haşimi Vesayeti’ne bağlı kalınacağına vurgu yapılırken, “İsrail Mescid-i Aksa’yı kışlaya çevirdi. İsrail polisi bin 179 fanatik Yahudi’nin Harem-i Şerif’e baskın düzenlemesine izin verdi. İtikafta bulunan Müslümanlara saldırdı, darbetti, gaz ve ses bombaları kullandı, Kıble ile Mervan mescidinin kapılarını üzerlerine kapattı.” ifadelerine yer verildi.

 

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum