1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İsrail Mübarek'e Rüşvet Vermiş
İsrail Mübareke Rüşvet Vermiş

İsrail Mübarek'e Rüşvet Vermiş

İran televizyonu, İsrail'in Mübarek ailesine 300 milyon dolar rüşvet verdiğini açıkladı.

29 Aralık 2011 Perşembe 12:41A+A-

Mısır'da devrik Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in yargı süreci devam ediyor.

Bu süreçte, İran Televizyonu Press Tv, İsrail-Mısır ilişkilerine ilişkin çarpıcı bir iddiaya yer verdi.

İddia, İsrail Turizm eski Bakanı Benyamin Ben Eliezer'e ait. Ben Eliezer, Mısır'da ders kitaplarından İsrail karşıtı ifadelerin çıkarılması için, ülkesinin Mübarek ailesine 300 milyon dolar rüşvet verdiğini öne sürdü. Şimdi İsrail, bu rüşveti geri istiyor.

Press Tv'nin haberine göre, devrik lider Mübarek'in eşi Suzan Mübarek ile, Mısırlı eğitimciler, İsrailli yetkililerle görüşmeler yaptı.

Görüşmelerde, Mısır ile İsrail arasındaki gerilimin azaltılması için ders kitaplarındaki İsrail karşıtı ifadelerin çıkartılması ele alındı.

Bunun sağlanması için de 300 milyon dolar ödendi. Para, Mübarek'in ailesine verildi. Habere göre, İsrail, Mübürek'in devrilmesiyle boşa giden rüşveti, yeni Mısır hükümetinden geri istiyor.

Paranın iadesi için Ben Eliezer'in Mısır tarafını aradığı da iddialar arasında...

18 Şubat'ta devrilen Hüsnü Mübarek'in yargı süreci devam ediyor. İki aylık bir aradan sonra Çarşamba günü yapılan duruşmada, bir sonraki oturumun 2 Ocak'ta yapılması kararlaştırıldı.

Hüsnü Mübarek'in devrilmesi ertesinde, Mısır ile İsrail ilişkileri de gerilimli bir süreçten geçiyor. Mısır'daki geçici yönetim, İsrail'in itirazlarına karşın Gazze sınırındaki kapıların açılmasına karar verdi. İsrail'in Elyat kenti yakınlarındaki saldırı ve İsrail savaş uçaklarının Mısır güvenlik güçlerini vurması ile gerilim iyice tırmandı.

Gerilimin en üst seviyeye çıktığı gün ise, 10 Eylül'dü... Kahire'deki İsrail büyükelçiliğinin göstericilerce basılması ertesinde, Büyükelçi apar topar ülkesine döndü.

Karşılıklı ılımlı açıklamalar ertesinde, İsrail'in atadığı yeni büyükelçi Aralık ayında Kahire'ye gitti. Ancak taraflar büyükelçiliğin normal faaliyetlerine ancak uygun güvenlik düzenlemelerinin sağlanması ertesinde başlanacağını açıkladı.

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT