1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İsrail, Bölgeyi En Büyük Açık Cezaevine Çevirdi
İsrail, Bölgeyi En Büyük Açık Cezaevine Çevirdi

İsrail, Bölgeyi En Büyük Açık Cezaevine Çevirdi

Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'da yaşayanlar için yardım çağrısında bulundu.

26 Ocak 2012 Perşembe 15:02A+A-

Birleşmiş Milletler, İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde insani durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekiyor.

Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu bölge sâkinlerine yardım için uluslararası topluma 300 milyon dolarlık yardım çağrısında bulundu.

Yetkililer geçen yıl gereken miktarın sadece yüzde 40'ının toplanabildiğini, bunun da acil durumlar için kullanıldığını belirttiler.

Maddi yardımların azalması hizmetlerde aksamalara yol açıyor. Bu durumdan da öncelikle kadın ve çocuklar etkileniyor.

Bir dönem inşaat sektöründe sağlanan kıpırdanmanın getirdiği iyileşme, şimdi kaybedilmiş görünüyor.

Dünyanın En Büyük Cezaevine Döndü

İsrail'in ablukası yüzünden yüzde 80'i aşan yoksulluk oranıyla dünyanın en yoksul bölgelerinden biri haline gelen Gazze Şeridi'nde bir buçuk milyon Filistinli yaşıyor.

Çeşitli örgütlerin toplu cezalandırma olduğu gerekçesiyle uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizdiği abluka, bölgeyi dünyanın en büyük açık cezaevine çevirmiş durumda.

İsrail Mayıs 2010'da kanlı Mavi Marmara baskınının ardından uluslararası toplumdan gelen tepkiler üzerine ablukayı gevşetmişti.

Kısmen daha fazla gıda malzemesi girişine izin verildiği, ancak sağlık ve eğitim alanında birçok altyapı projesinin malzeme eksikliği yüzünden uygulanamadığına dikkat çekiliyor.

 

HABERE YORUM KAT