1. HABERLER

  2. HABER

  3. İspanya'da ETA İçin Yapılan Anma Törenlerinde 4 Gözaltı
İspanya'da ETA İçin Yapılan Anma Törenlerinde 4 Gözaltı

İspanya'da ETA İçin Yapılan Anma Törenlerinde 4 Gözaltı

İspanya İçişleri Bakanlığı, Bask bölgesinde ölen bir ETA üyesi adına anma töreni düzenleyen 4 kişinin "terörizmi yüceltmek" suçundan gözaltına alındığını açıkladı.

15 Eylül 2015 Salı 14:55A+A-

İspanya İçişleri Bakanlığı tarafından basına verilen bilgilerde, Lucia Urigoitia Ajuria adlı 1987 yılında ölen bir ETA üyesi adına 25 Temmuz'da Otxandia yerleşim yerinde anma töreni düzenleyen 4 kişinin jandarma tarafından yapılan operasyonla gözaltına alındıkları bildirildi.

Sabaha karşı bir ofise yapılan baskında aynı zamanda anma töreninde kullanılan, "ETA örgütünü öven" pankart ve diğer malzemelere de el konulduğu kaydedildi.

Bask bölgesinde ETA üyelerini anma törenleri yaygın olarak düzenlenirken, İspanya İçişleri Bakanlığı'nın bunlara son vermek için operasyonlar yapacağı belirtildi. İçişleri Bakanlığı kaynakları, ETA için yapılan anma törenlerinin "terörizm mağduru aileleri derinden yaraladığını" vurguladı.

850'den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan ve AB terör örgütleri listesinde yer alan ETA, 2011 Ekim ayında silahlı faaliyetlerini kalıcı olarak bıraktığını açıklamıştı. Bask bölgesinde son 4 yıldır "barış ve normalleşme süreci" devam ederken, İspanyol hükümeti ETA'ya karşı operasyonlarını sürdürüyor.

AA

HABERE YORUM KAT