1. HABERLER

  2. HABER

  3. İskoçya Referandumda Ayrılmama Kararı Aldı
İskoçya Referandumda Ayrılmama Kararı Aldı

İskoçya Referandumda Ayrılmama Kararı Aldı

İskoçya'da yapılan tarihi referandumda Birleşik Krallık'tan ayrılmama kararı çıktı.

19 Eylül 2014 Cuma 08:17A+A-

İskoçya'da yapılan tarihi referandumda Birleşik Krallık'tan ayrılmama kararı çıktı.

Aralarında Birleşik Krallık'ın üçüncü büyük şehri olan Glasgow'un da olduğu 4 bölge tercihini bağımsızlıktan yana kullandı.

İskoçya'nın en büyük bölgesi olan Glasgow'da, halkın yüzde 53.5'i "evet" oyu verdi.

Bağımsızlık yanlısı kampanyayı yürüten İskoçya Bölgesel Yönetimi Başbakanı Alex Salmond Twitter hesabından "Tebrikler Glasgow... ve bu inanılmaz destek için İskoçya halkına tebrikler" yazdı.

İngiltere Başbakanı David Cameron ise "hayır" kampanyasının yürüten Alistair Darling ile konuştuğunu ve onu "iyi savaşımış kampanyası için tebrik ettiğini" söyledi.

Kesin sonuçların açıklanmasının ardından Cameron'un da bir konuşma yapması bekleniyor.

İlk açıklanan bölgeden "hayır" çıktı

Gece yerel saatle 22'de kapanan sandıkların ardından, sonuçların açıklandığı ilk bölge olan Clackmannanshire, 19.036 oy ile bağımsızlığa yüzde 54 oy oranıyla "hayır" dedi. Yüzde 89 katılımın olduğu bölgede "evet" oyu verenlerin sayısı ise 16.350.

Bu arada yetkililerin seçimde hileyle ilgili 10 iddiayı araştırdıkları söylendi.

Sandıklar kapandıktan hemen sonra bir tahmin yayınlayan YouGov isimli bir araştırma kuruluşu, İskoçların yüzde 54'ünün "Hayır" oyu kullanacağını, yüzde 46'nin ise bağımsızlığa "evet" diyeceğini söyledi.

Toplam 2 bin 608 seçim merkezinde gerçekleşen referanduma oy kullanmak için kayıt yaptıran seçmen sayısı, toplam seçmenin yüzde 97'si ile çok yüksek bir orandaydı. İskoçya'da 4 milyon 200 binden fazla seçmen var.

Seçimde ilk kez 16 ve 17 yaşındaki seçmenler de oy kullandı.

Bağımsızlık ya da birliktelik referandumuna katılım oranının yüksek çıkması bekleniyor.

Gün boyunca seçim merkezlerinde kuyruklar oluşmaması için önlemler alındı.

Bağımsızlık konusundaki kararı oyların sayılmasından sorumlu olan kurumun başındaki Mary Pitcaithly açıklayacak.

Sayılacak oylar arasında postayla kullanılacak olan 789 binden fazla oy da var. Bu sayı, bugüne kadar postayla gönderilen en yüksek düzeyde pusula.

İskoçya seçim kurulu, ancak sayım sürecine dair herhangi bir kaygının ifade edilmesi halinde oyların yerel düzeyde yeniden sayımına gidilebileceğini, sadece sonuçlar başabaş çıktı diye yeniden sayım yapılmayacağını belirtti.

Referandum öncesinde, son anketler İskoçya seçmeninin yüzde 8 ila 14'ünün kararsız olduğunu gösteriyordu. Kararsızların oyları bağımsızlık konusunda önem taşıyor.

Ülkede bazı çevreler, İskoçya'nın Birleşik Krallık ile 307 yıllık birlikteliğinin son bulması halinde Başbakan David Cameron'ın istifa etmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşik Krallık'ta, aksi yönde bir karar alınmadıkça, genel seçim 7 Mayıs 2015'te yapılacak.

BBC

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

2 Yorum