1. HABERLER

  2. HABER

  3. İskoç Okuldan 'Terörist Filistinliler' Ödevi İçin Özür
İskoç Okuldan 'Terörist Filistinliler' Ödevi İçin Özür

İskoç Okuldan 'Terörist Filistinliler' Ödevi İçin Özür

İskoçya'nın Kuzey Lanarkshire bölgesinde bir okul, yedinci sınıf öğrencilerine dağıtılan ve 'Filistinliler teröristtir' gibi ifadelerin yer aldığı ev ödevi metni yüzünden özür diledi.

05 Mart 2015 Perşembe 14:07A+A-

New Stevenson ilköğretim okulunun özür dilemesine neden olan ev ödevi metninde "Filistinliler İsrail'e karşı terörizmi kullanma HAKKINA sahip olduklarını düşünürler" deniyor.

Ödev metnini hazırlamış olan Kuzey Lanarkshire Belediyesi de bu metnin tüm müfredattan çıkarılacağını söyledi.

Yapılan açıklamada "Ödev metninde Filistinlilerin tasvir ediliş biçimi son derece yanlış. Yarattığımız üzüntüden dolayı özür dileriz" dendi.

İskoçya'daki Filistinliler Birliği başkanı Essam Hijjawi ise "'Bölücüler' adlı ev ödevi tarihin ve coğrafyanın ne kadar yanlış algılandığını gösteriyor. Bugüne kadarki tüm Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayarak yazılmış bir metin. Bu ve benzeri tüm metinlerin İskoç öğretim sisteminden derhal çıkarılmasını istiyoruz" dedi.

Hijjawi, İskoç özerk hükümetinin kamuoyu önünde Filistinlilerden özür dilemesini de istedi ve Kuzey Lanarkshire eğitim yetkilileriyle bir toplantı yapılması gerektiğini söyledi.

Ödev metninde ne yazıyor?

Metnin ilk sayfası şöyle:

"Bölücü terörizmin bir diğer örneği de İsrail'de görülmektedir. İsrail'de yaşayan Filistinliler, bu toprakların KENDİLERİNE ait olduğunu ve İsrailliler tarafından işgal edildiğini düşünür. Bu anlaşmazlık nedeniyle İsrail ve Filistinliler arasında çıkan savaşları hep kaybetmişlerdir ve bunun sonucunda da son 30 yıldır terörizme yönelmişlerdir.

"1972'deki Münih Olimpiyat oyunları sırasında Filistinli teröristler İsrailli sporcuları rehin alıp öldürmüştür. Son zamanlarda ise teröristler İsrail'de otobüs ve kamusal alanlarda İNTİHAR BOMBACILARI kullanmışlardır. Bu kişiler kendi toplumları içerisinde ŞEHİT olarak kabul görüp saygıyla anılırlar. Radikal eğilimlere bir çözüm bulmak ise oldukça zor."

Ödevin ikinci sayfasında ise öğrencilerden iki soruya yanıt vermeleri isteniyor:

Filistinliler İsrail'e karşı terörizmi kullanma HAKKINA sahip olduklarını düşünürler.

Böyle düşünmelerine neden olan İKİ gerekçeyi verilen bilgilerden faydalanarak belirtin.

Filistinlilerin kullandığı İKİ terörist saldırı yöntemini anlatın.

BBC

HABERE YORUM KAT