1. HABERLER

  2. HABER

  3. İşkence Kampı Guantanamo'da 10. Yıl
İşkence Kampı Guantanamoda 10. Yıl

İşkence Kampı Guantanamo'da 10. Yıl

Guantanamo'ya ilk esirlerin getirilmeye başlandığı andan bugüne 10 yıl geçti. İşkence kampı halen kapatılmadı.

12 Ocak 2012 Perşembe 11:46A+A-

Uluslararası Af Örgütü ABD yönetiminin Küba'daki Guantanamo Körfezi'nde yer alan donanma üssündeki hapishaneyi hala kapatmamasının, insan hakları üzerinde "zehirli bir miras" oluşturduğunu bildirdi.

Guantanamo üssündeki askeri hapishaneye ilk tutukluların getirilmeye başlanmasının onuncu yıldönümü dolayısıyla bir rapor yayımlayan Af Örgütü, buradaki tutukluların gördüğü yasadışı muameleler yüzünden, hapishanenin, insan hakları kavramına tecavüz niteliği taşımaya devam ettiğini kaydetti.

"Guantanamo: İnsan Haklarında On Yıllık Tahribat" başlıklı raporda, üsteki süresiz gözaltında tutulma uygulamasına son verilmesi istendi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın hapishaneyi kapatması için internette bir dilekçe oluşturulduğu duyuruldu.

Uluslararası Af Örgütü, halen Guantanamo üssünde alıkonan 171 kişiden en az 12'sinin, 11 Ocak 2002 tarihinde hapishaneye sevk edilmiş ilk gruptaki tutuklular arasında olduklarını; bu kişilerden birinin 2008 yılında bir askeri heyet tarafından ömür boyu hapse mahkum edildiğini, diğer 11 kişi hakkındaysa henüz hiçbir suçlama getirilmediğini bildirdi.

Geçen 10 yıl içinde, üsteki 779 kişiden yalnızca biri, Federal Mahkeme'de yargılanmak üzere ABD'ye nakledildi. Uluslararası Af Örgütü'ne göre, diğer tutuklular askeri heyetlerce, âdil olmayan bir şekilde yargılandı. Örgüt, halen Amerikan yönetiminin, bu tür yargılamalarla 6 tutuklu hakkında idam cezası çıkartma çabası içinde olduğunu belirtti.

Raporda, halen Guantanamo üssündeki hapishanede bulunan tutuklular arasında, kampa nakledilmeden önce işkence uygulanan ve zorla izleri kaybettirilen bazı kişilerin de bulunduğu bildirildi.

HABERE YORUM KAT