1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. IŞİD, İranlı Komutanı Öldürdü (HARİTA)
IŞİD, İranlı Komutanı Öldürdü (HARİTA)

IŞİD, İranlı Komutanı Öldürdü (HARİTA)

İran Devrim Muhafızları’ndan üst düzey bir komutan IŞİD tarafından Irak’ın kuzeyindeki Samarra kentindeki çatışmalar sırasında öldürüldü. IŞİD daha önce de yine Samarra'da İranlı bir komutanı öldürmüştü.

09 Şubat 2015 Pazartesi 12:08A+A-

İran’ın Tasnim haber ajansı, İran Devrim Muhafızı komutanlarından Seyyid Rıza Hüseyni Mukaddem’in Bağdat’ın kuzeyindeki Samarra kenti yakınlarında öldürüldüğünü duyurdu.

İran’ın Tabnak haber sitesi, söz konusu generalin 5. Nasr Tümeni İstihbarat-Operasyon Komutan Yardımcısı olduğunu yazdı.

İranlı komutanın cenazesi Irak’ın Necef şehrinde defnedildi.

İranlı komutanlar Suriye ve Irak'ta

Irak ve Suriye'deki askeri varlığını önceleri reddeden İran, IŞİD'in ilerlemesinin ardından ‘kutsal mekânları korumak, ülke ordularına ve gönüllü milislere askeri danışmanlık yapmak’ gerekçesiyle bu bölgelerde bulunduğunu açıklamıştı.

İran yönetimi, Irak’ta mezhepçi ve ayrımcı politikalar yürüttüğü gerekçesiyle ülkedeki farklı kesimler tarafından eleştirilen ve görevini Şii siyasetçi Haydar İbadi’ye devreden eski başbakan Nuri Maliki’nin en büyük destekçisiydi.

İran Haydar İbadi hükümetiyle de yakın ilişkilerini sürdürüyor.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Son olarak üst düzey bir İranlı komutan, İsrail’in Suriye’nin Kuneytra bölgesinde gerçekleştirdiği ve altı Hizbullah mensubunun öldürüldüğü saldırıda yaşamını yitirmişti.

Hizbullah’ın kısa bir süre önce gerçekleştirdiği misilleme saldırısında da iki İsrail askeri ölmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

iraksondurumyeniharita.jpg

HABERE YORUM KAT