1. HABERLER

  2. HABER

  3. İrtica Afişlerini Şener Eruygur Hazırlatıyordu!
İrtica Afişlerini Şener Eruygur Hazırlatıyordu!

İrtica Afişlerini Şener Eruygur Hazırlatıyordu!

"İrtica afişleri Şener Eruygur tarafından hazırlattırılıyordu. Görülebilmesi için umuma açık yerlere astırılıyordu."

10 Eylül 2012 Pazartesi 17:51A+A-

Ergenekon davasında tanık sıfatıyla ifade veren Uzman Jandarma Çavuş Aykut Öztürk, kendilerine silsile yoluyla üst komutanları tarafından bazı afişlerin ulaştırıldığını, bu afişlerin irtica vurgusu yapan afişler olduğunu söyledi. Öztürk, "Afişler Şener Eruygur tarafından hazırlattırılıyordu. Görülebilmesi için umuma açık yerlere astırılıyordu." dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon davasının 227'nci duruşmasında Mustafa Balyay, Hasan Iğsız, Veli Küçük, Dursun Çiçek, İbrahim Şahin ve Tuncay Özkan'ın da aralarında bulunduğu 45 tutuklu sanık hazır bulundu. Mehmet Haberal, l İlker Başbuğ, Levent Ersöz, Hurşit Tolon ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Uzman Jandarma Çavuş Aykut Öztürk tanık olarak ifade vermek üzere duruşmaya katıldı. 2004 yerel seçimlerinden önce devriye komutanı olarak görev yaptığını anlatan Öztürk, komutanları tarafından kendilerine verilen afişleri, umuma açık yerlere ve askerlerin görebilecekleri yerlere astıklarını söyledi.

Öztürk, üzerinde irticanın tehlikesinden bahsedilen ve 8 tane fotoğraf bulunan afişlerde "Çocuğunuzu böyle mi görmek istersiniz, yoksa böyle mi, kadınlarınızı böyle çağdaş ve demokrat mı görmek istersiniz, yoksa böyle kara çarşaflarla mı? Cumhuriyet hayatını mı, yoksa şeriat hayatını mı istiyorsunuz?" şeklinde mukayese içeren yazılar bulunduğunu söyledi. Öztürk, bu afişleri köy kahveleri, lokaller, dernekler, gazinolar ile er ve erbaşların görebilecekleri yerlere astıklarını belirtti. 

Bu afişlerin, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hazırlandığını belirten Öztürk, afişlerin eski Jandarma Genel Komutanı Emekli Orgeneral Şener Eruygur'dan silsile yoluyla en alttaki rütbeliye kadar ulaştırıldığını anlattı. Öztürk, bu afişleri görevli personelin astığını da sözlerine ekledi. 

Savcı Pekgüzel, sanıklardan Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'dan ele geçirilen CD'lerde Cumhuriyet Çalışma Grubunun (CÇG) çalışmaları olduğu belirtilen bazı Powerpoint sunumlar bulunduğunu söyledi. 'CÇG takvimi ile CÇG teşkilat ve faaliyetleri' başlıklı sunumları gösteren savcı Pekgüzel, "Bu çalışmalardan haberiniz var mıydı?" diye sordu. Tanık Öztürk ise takvimin karakollara geldiğini bildiğini belirterek, "Bunların CÇG çalışması olduğunu basında çıkan haberlerden öğrendim." cevabını verdi. Savcı Pekgüzel, "İfadenizde Atatürkçü Düşünce Derneği'nden (ADD) de bahsetmişsiniz. Derneğin genel başkanının Şener Eruygur olduğunu biliyor muydunuz?" diye sordu. Tanık Öztürk bu soruyu da "Evet biliyorduk. Hatta bu konuda bir de emir yayınlandı. Emirde, 'Eğer bölüklerinize emekli Jandarma Genel Komutanı olarak gelirse karşılayın. ADD Genel Başkanı sıfatıyla gelirse karşılamayın.' deniliyordu." şeklinde cevapladı. 

Öztürk, bir arkadaşından farklı bir afişin daha bulunduğunu duyduğunu belirterek, "Bu afişlerde de 'Adil, çağdaş ve demokratik bir yargılama mı istersiniz, yoksa kadı düzeninde mi yargılanmak istersiniz?' ifadesi var. Kadı düzeninde yargılamalara ayağından asılmış kişilerle sarıklı hocaların fotoğrafları, adil yargılamalarla ilgili olarak da çağdaş adliye ve duruşma fotoğrafları var. Bu afişi de size ilerleyen günlerde getireceğim." ifadesini kullandı. Pekgüzel, duruşma sırasında gösterdiği sunumlarda tanığın bahsettiği afişi anlatan bir sunumu da göstererek, "Sizin bahsettiğiniz ikinci afiş bu mudur?" diye sordu. Tanık Öztürk ise aynı sunumdaki gibi bir afiş olduğunu söyledi.

İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer de CÇG'na ait olduğu iddia edilen afişlerde herhangi bir siyasi parti adının bulunup bulunmadığını sordu. Siyasi bir partinin isminin yazmadığını belirten tanık Öztürk, "Sadece afişlerde Atatürk'ün özdeyişleri vardı." diye cevap verdi. Emekli Albay Dursun Çiçek'in yazılı sorusu üzerine tanık Öztürk, İrtica İle Mücadele Eylem Planı konusunda bir bilgisi olmadığını, ilk kez basında yer alınca haberi olduğunu söyledi.

CİHAN

 

HABERE YORUM KAT