1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Tersine Göç
Irak'ta Tersine Göç

Irak'ta Tersine Göç

Irak'ın Kerkük ilinde zor şartlarda kalan binlerce sığınmacı aile, giriş-çıkış kapısının açılması üzerine kenti terk etti.

28 Ocak 2015 Çarşamba 17:01A+A-

Irak'ın  Kerkük ilinde zor şartlarda kalan binlerce sığınmacı aile, giriş-çıkış kapısının açılması üzerine kenti terk etti. Ailelerin bir kısmı güvenliğin sağlandığı Diyala'ya giderken bazılarının IŞİD kontrolündeki Musul ve Havice'ye gitmek istemesi dikkati çekti.  

Kontrol noktasında izdiham

Bölgedeki AA muhabirinin aldığı bilgilere göre Kerkük'ün 12 kilometre güneydoğusunda bulunan Mektep Halit Kontrol Noktası'nın aylar sonra birkaç saatliğine geçişlere açılması nedeniyle kapıda uzun araç kuyrukları oluştu. Kerkük'te mahsur kaldığını ifade eden aileler, araçlarına binerek şehri terk etti. Kerkük polisi, güvenlik kontrolü yaptıktan sonra ailelerin geçişine izin verdi. 

Kerkük'ün terör örgütü kontrolündeki Havice ilçesine dönmek isteyen Sadiye Ahmet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "4 çocuğum şehit oldu. Ben de ölümü göze aldım. Ne olacaksa olsun. Kerkük'te çok ağır bir hayat geçirdim. Çıkış yasağı nedeniyle kentte mahsur kaldım. Şimdi Havice'ye dönüyorum" dedi. 

IŞİD kontrolündeki Felluce ilçesine dönmek için yola çıkan Raid Felah da Kerkük'te aylarca iş bulamadığını belirterek, "Artık ne olursa olsun memleketime dönmek istiyorum. Memleketimde öleceğimi bilsem de bir daha buralara gelmem. Felluce'de hala çatışma ve sorunlar olduğunu biliyorum. Buna rağmen dönmek işitiyorum" diye konuştu. 

Ailesiyle Mektep Halit noktasına gelen Adile Adnan ise haziran ayından beri IŞİD'in elinde olan Musul'a dönmek istediklerini dile getirdi. Adnan, "Musul'da gıda, yakıt ve elektrik yok. Ancak Musul'da evimiz var. O yüzden dönmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT