1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Bir Yılda 14 Gazeteci Öldürüldü
Irak'ta Bir Yılda 14 Gazeteci Öldürüldü

Irak'ta Bir Yılda 14 Gazeteci Öldürüldü

Irak'ta 2014 yılında 14 gazetecinin öldürüldüğü, 23'ünün de gözaltı, saldırı ve suikast girişimleri gibi eylemlere maruz kaldığı bildirildi.

07 Ocak 2015 Çarşamba 22:36A+A-

Irak'ta 2014 yılında 14 gazetecinin öldürüldüğü, 23'ünün de gözaltı, saldırı ve suikast girişimleri gibi eylemlere maruz kaldığı bildirildi. 

Irak Gazeteciler Sendikası Basın Özgürlükleri Komitesinin yayımladığı 2014 yılı raporunda, "geçen yıl Gazeteciler Sendikasının çalışmalarının engellenmesi amacıyla gazetecilere karşı cinayet, tehdit ve sindirme operasyonlarının gerçekleştirildiği" ileri sürüldü. 

Ülkede 2014'te 14 gazetecinin öldürüldüğü, 23 gazetecinin de gözaltı, saldırı ve suikast girişimleri gibi eylemlere maruz kaldığı belirten raporda, "ABD'nin Mart 2003'te Irak'ı işgalinden bu yana ülkede öldürülen basın mensubu sayısı 406'ya ulaştı" denildi. 

Öte yandan aşırı gruplar üzerinde çalışmalar yapan gazeteci Murtada Cabir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırıların "gazeteciyi hedef almasından ziyade, çalıştığı kuruma yönelik" olduğunu belirterek, "Bazı kurumların mezhep ve ırkçılığa dair açıklamalarda bulunmaları kendi elemanlarını ateşe atmak gibidir" dedi.

En fazla hedef alınan basın mensuplarının, "yetkilileri eleştirenler" olduğunu savunan Cabir, "Endişe duyduğumuz asıl konu, 2003'ten bu yana gazetecilere yönelik yüzlerce saldırıya rağmen hiçbir failin bulunamamasıdır" ifadesini kullandı.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT