1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Ordusundan Musul'a Harekat Hazırlığı
Irak Ordusundan Musul'a Harekat Hazırlığı

Irak Ordusundan Musul'a Harekat Hazırlığı

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Felluce'de kontrolün sağlandığını iddia ederek sıradaki hedeflerinin Musul olduğunu belirtti.

18 Haziran 2016 Cumartesi 12:36A+A-

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Irak güçlerinin Enbar vilayetine bağlı Felluce'nin merkezinde kontrolü sağladığını iddia ederek şimdiki hedeflerinin de Musul'u geri almak olacağını söyledi.

Dünya Bülteni'nin aktardığına göre İbadi, devlet televizyonu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Irak güçlerinin Felluce'nin merkezinde kontrolü sağladığını ve orada IŞİD'in elinde bulunan bazı noktaların da önümüzdeki saatlerde geri alınacağını ifade etti.

"Felluce vatanımızın kucağına geri döndü." diyen İbadi, "Hedefimiz Felluce halkının kutsalını muhafaza etmek. Felluce'deki sivillerin güvenliğinin sağlanması, onlara destek sunulması, özel ve kamu mallarının korunması için tüm devlet birimlerine talimat verdim." ifadelerini kullandı.

İbadi, IŞİD'e seslenerek, "Size Irak'ta yer yok. İşlediğiniz her suçtan dolayı cezalandırılacaksınız. Iraklılar size karşı birlik içerisindedir. IŞİD'in en son üyesini topraklarımızdan çıkarmak için sonraki hedefimiz ise Musul olacak." diye konuştu.

Irak güçlerinin, Felluce'deki kaymakamlık, polis, istihbarat ve ilçe meclisi ile hastane binasını IŞİD'den geri aldığı belirtilmişti.

Irak ordusu, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ile Sünni aşiret güçleri, IŞİD'in kontrolünde bulunan Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

HABERE YORUM KAT