1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Müftüsünün IŞİD ve Şİİ Açıklaması (VİDEO)
Irak Müftüsünün IŞİD ve Şİİ Açıklaması (VİDEO)

Irak Müftüsünün IŞİD ve Şİİ Açıklaması (VİDEO)

IŞİD, bir taraftan ABD tarafından bombalanırken diğer taraftan da Şii ve Peşmerge birlikleri tarafından saldırıya uğruyor. Irak Sünni Müftüsü Rafi Rifai ve Iraklı Şiilerin dini otoritelerinden Sarhi Haseni IŞİD hakkında açıklamalarda bulundu.

02 Mart 2015 Pazartesi 16:34A+A-

Irak'ın Sünni Müftüsü Rafi Rifai katıldığı bir programda eski Başbakan Maliki dönemi zamanında Şii ve İran Devrim Muhafızları milislerinin IŞİD'den daha tehlikeli olduğunu hatta birileri kafa kesmekten bahsetmek istiyorsa , ilk önce Şii Milislerinin kafa kesmelerinden diri diri insan yakmalarından bahsetmeli diyerek Irak hükümetini sert dille eleştirdi.

Irak Sünni Müftüsü Rafi Rifai konuşmasının devamında Şii milislerin IŞİD'den ele geçirdiği bölgelerde cami ve evleri yaktığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti.

IŞİD daha da güçlenip, savaş şiddetlendiğinde ( Maliki ) hükümeti Enbar halkını Terörizme karşı savaşmaya çağırdı.
Ama hangi terörizmden bahsediyor? IŞİD Terörizminden!
Neden IŞİD'le savaşmaya gidecekmişim? Irak’ta operasyon yapan İran Devrim Muhafızları Irak'ı rahatça ele geçirsinler diye mi ? Hükümet bazı bölgeleri IŞİD'in elinden kurtardığını söylüyor, öyleyse neden o bölgelere geri dönmemizi istemiyorlar ?
Curf El Sakhar'a mesela onlar Curf Annasr diyor , oradan IŞİDi çıkardıklarını söylüyorlar. Peki halkına ne yaptılar biliyor musunuz? Bölgeye girer girmez, kadınları , çocukları ve erkekleri ayırdılar ve de şu ana kadar erkeklerin akıbeti ne oldu hiç kimse bilmiyor! Kadın ve çocuklara gelince evsiz yuvasız dağ başına terk ettiler ! Tarlaları buldozerlerle düz ettiler. Camileri, evleri hepsini yaktılar ve bütün şehirlerde aynısını yaptılar. Bir bölgeyi kurtardığınızda, normalde halka tekrar geri dönüp yerleşmelerini söylersiniz ! Ama yok onlar : " Yerlerinize ancak 1 sene sonra geri gelebilirsiniz " diye açıklama yaptılar.

Bir sene boyunca nereye gideyim ? Meydan çocuklarımızı öldürüp kadınlarımıza tecavüz eden Şii milislerine kalsın diye mi IŞİD'le savaşacağım?
Spiker : Ama iki taraftan da  terör saldırılarına maruz kalıyorsun.

Biz Hükümete karşı ayaklandık , eğer bu hükümet Iraklıların tek çatı altında birleşmelerini istiyorsa adaletli olmalı , devleti yönetmenin temeli adalettir. Dinimiz İslam Rahmet dinidir, ümmetimizde rahmet ümmetidir.
Birileri Kafa kesmekten bahsetmek istiyorsa , ilk önce Şii Milislerinin kafa kesmelerinden diri diri insan yakmalarından bahsetmeli .
Neden sadece Tek tarafı dile getiriyoruz ? IŞİD ile uzaktan yakından hiç bir bağımız yok ama içerden de Şii milisleri gelsin bizi boğazlasınlar diye yol açacak kadarda aptal değiliz” dedi.

Iraklı Şiilerin dini otoritelerinden Sarhi Haseni ise yapmış olduğu açıklamada ise şu ifadeleri kullandı.

Neticenin böyle olacağından emindim. Daha önce söylediklerimiz bizi buraya getirdi. Olaya gerçekçi açıdan bakmak lazım. Daha önce anlattıklarım, sadece olaylarla ilgili değil olayların sebepleriyle de alâkalı. Olay 30 kişi ile başladı ve şimdi binlerce kişiden bahsediyorlar. El Kaide’den, IŞİD’den bahsediyorlar. Daha önce yaptığım uyarılar tam da bugün geldiğimiz noktayla ilgiliydi. Teröristlerin ellerine koz vermeyin diye hep uyardım. Halkı terörü kucaklamaya doğru itmeyin.
Çünkü insan çocuklarını kaybederse, haysiyetini kaybederse parasını kaybederse vatanını kaybederse ne yapsın?
Devlete karşı çıkmaktan başka çaresi kalmaz. Silahı taşımaktan başka çaresi kalmaz. Çocuklarına yemek temin etmek için, namusunu korumak için şeytanla işbirliği bile yapar.


 

ISLAH-HABER

HABERE YORUM KAT

1 Yorum