1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Kürdistanında İpi KDP Göğüsledi
Irak Kürdistanında İpi KDP Göğüsledi

Irak Kürdistanında İpi KDP Göğüsledi

Irak Kürt Bölgesel Yönetimindeki seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre birinci olan KDP üyeleri, gece boyunca kutlama yaptı.

23 Eylül 2013 Pazartesi 10:20A+A-

Cumartesi günü gerçekleşen parlamento seçimlerinde resmi olmayan sonuçlara göre, Mesut Barzani’nin lideri olduğu KDP (Kürdistan Demokrat Partisi) yüzde 37.4 civarında oyla birinci oldu. 

Partilerinin oy oranını öğrenen KDP'liler, gece caddelere akın etti. Erbil’in işlek caddelerini trafiğe kapatan KDP’liler, türkü söyleyip halay çekerek sonuçları kutladı.

Aralarında kadın ve çocukların bulunduğu KDP'liler, kutlamalarda yöresel kıyafetler giyip, araçlarına Molla Mustafa, IKBY Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani posterleri astı.

KYB, seçimde umduğunu bulamadı 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Süleymaniye’de ciddi bir oy kaybına uğradı. Bölgede KDP’den sonra gelen ikincilik sırasını da Goran’a kaptırdı. Tüm partilerin yöneticilere birbiri adına açıklama yaparken KYB’de 24 saat boyunca her hangi bir açıklama yapılmadı.

Oy sayımı devam edip oranlar belirlemeye başlayınca KYB yetkilileri bugün akşam saatlerinde Süleymaniye’de Parti Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul’un başkanlığında bir araya geldiler. Uzun süren toplantıda seçim sonuçlarını değerlendiren parti yetkilileri, yazılı bir açıklama yaptı.

Partinin resmi yayın organı PUK medya aracılığıyla yansıtılan yazılı açıklamada, “KYB sonuçları ciddi bir mesaj olarak algılıyor” denildi.

Seçim yenilgisinin kabul edildiği yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle başarılı bir şekilde seçimlere katıldıkları için Kürdistan halkına teşekkür ediyoruz. Bu seçim, Kürdistan’da demokrasinin ilerlediğini göstermiştir. Açılan davalar ve resim sonuçların açıklanmasını beklememiz gerekiyordu. Ama resmi olmayan açıklamalar, bile ortaya çıkan sonucun KYB için tatmin edici olmadığını göstermiştir. KYB, tarihinde böyle bir durumla karşılaşmamıştır. Sonuçlar ciddi bir mesaj olarak alınmıştır. Arkadaşlarımıza ve dostlarımıza duyuruyoruz ki bunun sorumluları KYB’dir.”

“Halkın iradesine saygı göstereceğiz”

Beklenmeyen sonucun ortaya çıkmasının başka nedenlerinin de olduğunun hatırlatıldığı yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Partinin uzman yönetici kadroları ve dostları bu konu hakkında derin ve ciddi bir inceleme yapacaklardır. Bu da yöneticilerimizin sorumluluklarından birisidir. KYB Politbürosu, ortaya çıkacak resim seçim sonuçlarına halkın iradesinin yansıması olarak algılayıp saygı gösterecektir.”  

Bu arada KYB Politbüro Sözcüsü Azad Cundiyani hafta sonunda aynı konu hakkında ikinci bir toplantı tertip edileceğini duyurdu.

OYLARIN %90’I SAYILDI

Irak Yüksek Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada kullanılan oyların yüzde 90’ının sayıldığı ve resmî olmayan ilk sonuçlarda Mesud Barzani liderliğindeki IKDP’nin birinci parti olarak çıktığı kaydedildi. Bölgedeki ‘Denge Azad’ internet sitesi sayımı devam eden kalan yüzde 10’luk oyun ise ilk belirlenen verilerde büyük etkisi olmayacağının belirtildiğini aktarırken, resmi olmayan ilk sonuçlarda göre şu ana kadar IKDP’nin oyların yüzde 52.36’sını, Goran Hareketi’nin yüzde 17.73’ünü, KYB’nin yüzde 13.9’unu, Kürdistan İslami Birlik Partisi’nin 8.04’ünü, Kürdistan İslami Topluluk Partisi’nin 5.41’ini, diğer partilerin ise yüzde 2.55’ini aldıkları tespit edildi. 111 sandalyeli Bölgesel Kürt Parlamentosu’nun 11 üyesi dini, etnik azınlık gruplara ayrılıyor.

BARZANİ: SONUÇLARA SAYGI GÖSTERİLMELİ

Barzani yanlıları, elde ettikleri seçim zaferinin ardından, Erbil’de uzun süre silahla kutlama atışları yaptı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, seçim nedeniyle bölgede yükselen tansiyonu düşürmek için yaptığı açıklamada, her kesimi sakin olmaya ve sandıktan çıkan iradeye saygılı olmaya davet etti.

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum