1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Kürdistanında Gerilim Tırmanıyor
Irak Kürdistanında Gerilim Tırmanıyor

Irak Kürdistanında Gerilim Tırmanıyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) Goran Hareketi'ne mensup Parlamento Başkanı Yusuf Muhammet ve bir grup milletvekilinin Erbil'e girişine izin verilmediği ileri sürüldü. KDP'li yetkililer, Goran Hareketi'ne hükümetten çekilme çağrısı yaptı.

12 Ekim 2015 Pazartesi 11:25A+A-

IKBY Parlamentosu Basın Danışmanı İbrahim Namo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Goranlı Parlamento Başkanı Muhammet ve beraberindeki milletvekillerinin Erbil asayişi tarafından kente alınmadığını ve Süleymaniye'ye geri gönderildiğini iddia etti.

Goran Hareketi'ne Koalisyondan Çekil Çağrısı

Öte yandan, Kürdistan Demokrat Partili (KDP) yetkililer, Süleymaniye ili ve ilçelerindeki gösterilerin sorumlusu olarak gösterilen Goran Hareketi'ne koalisyon hükûmetinden çekilme çağrısı yaptı.

KDP Siyasî Büro Sekreteri Fazıl Mirani, Goran'ın artık hükûmette yer almayacağını iddia ederken, KDP Parlamento Grubu Başkanı Ümit Hoşnav da "Goran, artık hükûmetin bir parçası değildir." dedi.

Başbakan ve KDP Genel Başkan Yardımcısı Neçirvan Barzani'nin bugün kabinedeki 4 Goranlı bakanla bir araya geleceği belirtildi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) kontrolündeki Süleymaniye ili ve ilçelerinde maaş sorunu ve başkanlık krizini protesto amacıyla 8 Ekim'de başlayan gösterilerde 5 kişi hayatını kaybetmiş, 200'den fazla kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT