1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. BAE

  4. İngiltere BAE Prensesi Latife ile ilgili endişeli
İngiltere BAE Prensesi Latife ile ilgili endişeli

İngiltere BAE Prensesi Latife ile ilgili endişeli

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Dubai Emiri olan babası tarafından rehin tutulduğunu söyleyen Birleşik Arap Emirlikleri Prensesi Latife'nin hayatta ve iyi olduğunu görmek istediklerini söyledi.

17 Şubat 2021 Çarşamba 21:56A+A-

Prenses Latife’nin durumu İngiltere’nin gündeminde. Dışişleri Bakanı Raab, Prenses Latife'nin babası tarafından rehin tutulduğunu söylediği görüntülerin "çok üzücü" olduğunu dile getirdi.

Raab, "BAE dahil tüm ortaklarımızla her zaman insan hakları sorunlarını gündeme getiriyoruz" dedi.

"Yakından izleyeceğiz"

Raab, hem Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği hem de kendilerinin konuyu çok yakından izleyeceklerini vurguladı, "İnsanlar, sadece insani gerekçelerle onun hayatta ve iyi olduğunu görmek istiyor. Elbette, bunun doğal bir içgüdü olduğunu düşünüyor ve memnuniyetle karşılıyorum" ifadesini kullandı.

Prenses Latife babasını suçlamıştı

BAE Devlet Başkan Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum'un 2018'de ülkeden kaçmaya çalışırken yakalanan kızı Prenses Latife, arkadaşlarına gönderdiği videolarda babasını kendisini rehin tutmakla suçlamıştı.

BBC'de yayınlanan ve gizli çekilen videolarda Latife, tıbbi veya yasal yardıma erişimi olmadan, pencere ve kapıları kapalı ve polisler tarafından korunan bir villada tek başına rehin tutulduğunu söylemişti.

Prenses Latife, bir Fransız'ın yardımıyla 2018'de ülkeyi deniz yoluyla terk etmeye çalışırken Hindistan açıklarında yakalanmış ve geri götürülmüştü.

Dünya çapında çok sayıda insan hakları savunucusu, Latife'nin zorla ülkeye götürüldüğünü ve bunun bir "kaçırılma" olduğunu belirtmişti.

HABERE YORUM KAT