1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İngiliz Komandoları IŞİD'i Karadan Vuruyor
İngiliz Komandoları IŞİD'i Karadan Vuruyor

İngiliz Komandoları IŞİD'i Karadan Vuruyor

İngiliz özel kuvvetlerinin 1 aydır Irak topraklarında IŞİD'e gece baskınları düzenlediği ortaya çıktı. İddiaya göre baskınlarda 200 IŞİD savaşçısı öldürüldü.

24 Kasım 2014 Pazartesi 12:13A+A-

ABD’nin öncülüğünde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonlara bugüne kadar sadece Irak'taki hava saldırılarında destek verdiği düşünülen İngiltere'nin, bölgede haftalardır kara operasyonları düzenlediği ortaya çıktı.

SAS KOMANDOLARI İLE VURUYORLAR

Mail on Sunday gazetesine konuşan İngiliz Savunma Bakanlığı kaynakları, ordunun özel harekat birimi olan SAS komandolarının 1 aydır Irak topraklarında IŞİD militanlarına 'vur-kaç' saldırıları düzenlediğini belirtti.

Daha önce IŞİD'in elindeki ABD'li ve İngiliz rehinelerin infazlarından sorumlu tutulan 'Cihatçı John' lakaplı İngiliz militanın yerinin belirlenmesi için bölgeye gönderildikleri açıklanan SAS komandolarının, Irak'ın kuzey ve orta vilayetlerinde belirlenen IŞİD hedeflerine baskınlar gerçekleştirdikleri söyleniyor.

İngiliz Hava Kuvvetleri'ne ait insansız hava araçları (İHA) bölgedeki IŞİD hedeflerinin koordinatlarını komandolara iletiyor. Bölgedeki gizli üslerde konuşlanan komandolar daha sonra Chinook tipi nakliye helikopterleriyle hedef bölgesine götürülüyor. Hedefe yakın bir noktada bırakılan komandolar, daha sonra ATV tipi araçlarla militanların bulunduğu noktaya geliyor. Araçlara takılan ağır makineli silahlar ve keskin nişancı tüfekleriyle militanlara sürpriz saldırı düzenleyen komandolar daha sonra bölgeden ayrılıyor.

Askeri kaynaklar, komandoların bu tarz saldırılarda her gece ortalama 8 kişiyi öldürdüklerini, IŞİD'in son bir ayda bu şekilde 200'ü aşkın üyesini kaybettiğini iddia ediyorlar. 

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum