1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. İmamlar ve Müezzinler Darbeye Karşı Ön Saflarda Yer Aldı
İmamlar ve Müezzinler Darbeye Karşı Ön Saflarda Yer Aldı

İmamlar ve Müezzinler Darbeye Karşı Ön Saflarda Yer Aldı

15 Temmuz'daki darbe girişiminde Ankara Gölbaşı'nda 31 yaşındaki Şehitler Cami imamı şehit oldu, 9 din görevlisi yaralandı. Kocatepe ile Hisarcıklıoğlu camilerinde maddi hasar meydana geldi.

25 Temmuz 2016 Pazartesi 13:19A+A-

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğünün Gölbaşı'ndaki kampüsünde, Özel Harekat Daire Başkanlığının bulunduğu yerdeki Şehitler Cami'nin 31 yaşındaki genç imamı Mustafa Yaman, ilk saldırıyı duyduktan sonra düşünmeden yardıma koştu. Birlikte görev yaptığı müezzin Hasan Hüseyin Alkır ile caminin cemaati de olan polislere yardım için koşan, biri 3 diğeri 5 yaşında iki çocuğu bulunan Yaman, ikinci saldırı sırasında hayatını kaybetti. Müezzin Alkır ise yaralandı. Alkır'ın Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi yoğun bakımındaki tedavisi hala sürüyor.

Keçiören'deki Kayabaşı Camisi müezzini Hüseyin Çınar da darbe girişimini duyduktan sonra Genelkurmay Başkanlığı önüne koştu. Darbecilerin saldırısı sırasında şarapnel parçasının gelmesi nedeniyle sol ayağı kopan Çınar'ın tedavisi devam ediyor.

Ufuktepe Mermek Cami müezzini Raim Kırçiçek de Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde yaralandı. Bacağı kopma noktasına gelen Kırçiçek, hastanede tedaviye alındı.

Kuyubaşı Camisi imamı İbrahim Kanlıkoca da Genelkurmay Başkanlığı önünde destek için beklerken hafif şekilde yaralandı.

Yenimahalle'deki Özevler Cami imamı İbrahim Bölükbaşı da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde yara aldı.

Yenimahalle ilçesi sınırları içinde bulunan, Jandarma Genel Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da cuma namazları kıldığı Hisarcıklıoğlu Camisi'nde saldırılar sonrası hasar oluştu.

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün mescidi ise kullanılmaz hale geldi.

Kocatepe Camisinin camları kırıldı

Darbe girişimine karşı sokağa çıkan Çankaya Oran'daki Ayet Hoca Camisi imamı Möhyeddin Şahbaz'ın üvey oğlu Mustafa Karasakal Kızılay'da şehit oldu. Şahbaz'ın oğulları Mustafa ve Muhammet Şahbaz da Kızılay'daki saldırılar sırasında hafif yaralandı. Seyranbağları Kur'an kursu öğreticisi Emine Aydınbelge ve eşi Mehmet Aydınbelge de yaralandı.

TBMM'ye atılan bomba nedeniyle imam odasının camları ile giriş kapısı kırıldı. Jetlerin yaptığı alçak uçuşlar nedeniyle de Kocatepe Camisi ile Akdere Fazilet Camisi'nin camları hasar gördü.

İlker'deki Selimiye Camisi'nin minaresine ise provokatörler tarafından yapılan tabancalı saldırıda kurşun isabet etti.

Mamak Belediyesi eski bina mescidinin imam hatipi İsmail Yıldız da Jandarma Genel Komutanlığı önünde silahla yaralandı.

5 kurşunla yaralandı

Kızılcahamam Kalemler Cami imamı Mehmet Arif Arslan da Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde vücuduna isabet eden 5 kurşunla yaralandı. Ankara Numune Hastanesinde tedavi edilen Arslan, 30 gün rapor aldı.

Kazan Saray Mahallesi Keresteciler Sitesi Camisi imamı Erdal Bükecik, Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığı önünde darbeye karşı direnişte yaralandı. Türkiye Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Camisi'nde merkezi sistemle sela okunurken, iddiaya göre camiye gelen askerler görevli imamı bulamayınca camları kırarak içeri girdi. Ses sistemini arayan ancak bulamayan askerler, selayı susturamadan ayrıldı.

Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, konuyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimine karşı milletin vatanı için ortaya koyduğu direnişin insanlık tarihine altın harflerle yazılmış bir sayfa olduğunu söyledi.

Milletin kendisinin hak ve hukukuna, onuruna ve geleceğine yapılmak istenen darbeyi boşa çıkardığını vurgulayan Hızlı, "Aynı gece saat 01.00'den itibaren okunmaya başlayan selalar, Kurtuluş Savaşı'nda bu milleti nasıl birbirine kenetleyip başarıya ulaştırdıysa, bu milleti kaosa sürükleyecek bir süreci engelleme noktasında bir hayli etkili olmuştur." dedi.

Ancak aynı gece ve sonrasında okunan selalar sebebiyle bazı camilerde görevlilere sıkıntı yaşatmak isteyenlerin ortaya çıktığını belirten Hızlı, "Bununla birlikte asıl üzüntümüz Gölbaşı'nda, Özel Harekat Daire Başkanlığının da bulunduğu yerdeki camimiz imamının şehit olmasıdır." diye konuştu.

Hızlı, yaralanan cami görevlilerinin tedavisinin devam ettiğini belirterek, dua ve temennilerinin böyle büyük bir sınav ile milletin bir daha sınanmaması olduğunu söyledi.

Hızlı, şehitlere rahmet, yaralılara da şifa dileğinde bulundu.

HABERE YORUM KAT