1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlker Başbuğ İddianamesi Kabul Edildi
İlker Başbuğ İddianamesi Kabul Edildi

İlker Başbuğ İddianamesi Kabul Edildi

"İrtica ile Mücadele Eylem Planı" davasına konu olan iddianame mahkeme tarafından kabul edildi.

15 Şubat 2012 Çarşamba 11:03A+A-

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası kapsamındaki iddialara ilişkin hazırlanan iddianameyi kabul etti.

Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında hazırlanan iddianame kabul edildi. İlker Başbuğ, hükûmet aleyhinde kara propaganda yapmak amacıyla, Genelkurmay bünyesinde kurulduğu belirtilen internet sitelerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 6 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Başbuğ hakkında darbe planlamak ve silahlı terör örgütü kurmak iddiasıyla 39 sayfalık iddianame hazırlanmıştı. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Başbuğ hakkında "darbeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, "Terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 22,5 yıla kadar hapis isteniyor.

Kabul kararında, şöyle denildi:

''Mevcut kanunlara göre, terör suçu olarak kabul edilen 'Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek', 'bu amaçla silahlı terör örgütü kurma ve yönetme' suçlarını işlediği iddiasıyla İlker Başbuğ hakkında CMK 250. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, mahkememizce yasal süresi içinde değerlendirilip, iddianamenin iadesi yönündeki sanık avukatının dilekçesi ve sair evrakla birlikte incelenerek iddianamenin CMK'nın 170 ve devam maddelerindeki unsurları taşıdığı, iddianamede şüpheliye yüklenen suçları oluşturan olaylarla mevcut delillerin ilişkilendirildiği, şüpheli ile ilgili lehte ve aleyhte delillerin tartışıldığı, şüpheli ve diğer hususlara ilişkin şekli unsurların bulunduğu, iddianamede görev konusunda yapılan açıklamalar dikkate alınarak iddianamenin kabulüne karar verilmiştir.''

Davanın ''İrtica ile Mücadele Eylem Planı'' davası ile birleştirilmesi konusundaki talebin ise daha sonra değerlendirilerek karara bağlanacağı öğrenildi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum